Vězení za prodej pirátského softwaru. V Česku poprvé

ČTK ČTK
10. 12. 2013 14:47
Soud muže potrestal 20 měsíci vězení za prodej kopií softwaru Microsoft a Adobe.
Foto: Thinkstock

Praha - V Česku byl poprvé odsouzen distributor nelegálního softwaru. Dostal nepodmíněný trest.

Softwarový pirát z Mostecka půjde na dvacet měsíců do vězení kvůli prodeji nelegálních kopií softwaru od Microsoftu a Adobe. Uvedli to zástupci protipirátské organizace Business Software Alliance (BSA).

Pirát programy opakovaně inzeroval v internetových bazarech a od podvedených kupujících vybral přes 89 tisíc korun. Výrobcům způsobil škodu přesahující půl milionu korun, kterou musí uhradit. "Kupující lákal na podezřele nízkou cenu a nelegální kopie vydával za použitý software z druhé ruky. Peníze inkasoval bezhotovostním převodem nebo na dobírku," dodal mluvčí BSA Jan Hlaváč.

Podvedení uživatelé jsou vystaveni trestněprávním rizikům, jako kdyby software sami pirátsky zkopírovali. Koupě pirátského softwaru jeho užívání nelegalizuje.

Instalací, byť v dobré víře zakoupeného nelegálního softwaru, se porušuje autorské právo a z toho vyplývá řada postihů. Neautorizovaný software může být často i zavirovaný či obsahovat škodlivé kódy pro prolomení internetového bankovnictví.

Podle BSA je valná většina nabízeného použitého softwaru na internetových stránkách či aukčních portálech nelegální. "Takzvaný použitý software představuje většinou ve skutečnosti nelegální kopie originálního softwaru v různé kvalitě provedení, například kopie neurčené k prodeji a podobně. Piráti se neštítí ani padělat či pozměňovat identifikační COA štítky," podotkl Hlaváč.

V Česku se užívá pirátsky pětatřicet procent softwaru a jeho hodnota se pohybuje kolem 3,8 miliardy korun. Průměrná náhrada škody je 300 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Potřebujeme evropské peníze hlavně na infrastrukturu, shodli se lídři Visegrádu

Premiéři zemí visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) se shodují, že čerpání peněz z evropského fondu obnovy musí být flexibilní a spravedlivé. Nemůžeme být trestáni za úspěchy, řekl polský premiér Mateusz Morawiecki na tiskové konferenci po jednání předsedů vlád ve Varšavě.

Státy jižní Evropy podle Morawieckého potřebují peníze na boj s nezaměstnaností, jiné, například ty ze střední Evropy, na rozvoj infrastruktury. "Musíme mít prostředky na infrastrukturu, výstavbu silnic, železnic, mostů, energetickou a internetovou infrastrukturu, digitalizaci. Proto je flexibilita pro nás velmi důležitá. To je to, o čem jsme mluvili a na co budeme mít stejný názor v Bruselu," řekl.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se tam 17. července poprvé po pěti měsících protikoronavirových opatření osobně setkají, aby jednali o unijním rozpočtu na léta 2021-27 a fondu obnovy ekonomik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy