Varnsdorfu radili Čunek a Řápková, jak na Romy

ČTK ČTK
22. 9. 2011 21:07
Na čtvrteční zasedání zastupitelstva dorazila stovka rozčilených občanů
Varnsdorfští občané nejprve projevovali svou nespokojenost v ulicích, tentokrát i na zastupitelstvu.
Varnsdorfští občané nejprve projevovali svou nespokojenost v ulicích, tentokrát i na zastupitelstvu. | Foto: Ondřej Besperát

Varnsdorf (Děčínsko) - Varnsdorfští zastupitelé ve čtvrtek večer schválili vyhlášku, omezující v problémových lokalitách popíjení alkoholu a vysedávání na veřejných prostranstvích. Očekávají od ní, že pomůže zklidnit vyhrocenou situaci mezi místními obyvateli a Romy.

Na jednání zastupitelstva, které bylo první od vypuknutí etnických konfliktů, dorazilo desetkrát víc lidí než běžně. Značná část z nich dvě hodiny nadávala politikům kvůli tomu, že prý mohou za problémy s nepřizpůsobivými Romy ve městě.

Obvykle chodí na varnsdorfské zastupitelstvo okolo deseti diváků, dnes jich bylo přes 100. A vedení města bylo od začátku pod palbou jejich kritiky.

"Měli byste odstoupit. Demonstrovat budeme klidně každý týden, aby ti nahoře věděli, že je tu spousta naštvaných, kteří se chtějí vystěhovat jinam," zněla jedna z výtek nespojeného občana.

Čunek a Řápková vysvětlovali své recepty

Vedení města ale na zasedání hájil senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL), který coby někdejší starosta Vsetína nechal vystěhovat Romy z centra města na periferii do kontejnerových domů a některé i za hranice Zlínského kraje.

"Neexistuje město, krom Prahy, které by tohle umělo dlouhodobě vyřešit. U nás to vypadá, že se to vyřešilo, ale tak to není. Tak dobrý starosta jsem také nebyl a prostředků jsem na to také neměl dost," prohlásil Čunek.

Ve Varnsdorfu jsou nespokojení všichni, většinová i menšinová společnost:

Přesto zkusil Čunek poradit alespoň nepřizpůsobivé po vsetínském způsobu vystěhovat za město. "Tím přestěhováním z města se neuvěřitelně vypařilo to napětí, které mezi starousedlíky bylo. Oběma stranám to prospělo," řekl.

Podle poslankyně Ivany Řápkové (ODS) je vznik vyloučených lokalit po celém Česku systémovým problémem, který využívají extremisté.

"Ale že k nim pak místní inklinují, tomu se divit nelze. Nikdo jiný se jich příliš nezastane," dodala Řápková, jež coby bývalá primátorka Chomutova zavedla exekuce majetku lidí, kteří městu dlužili na poplatcích za služby. Exekutor najatý městem v únoru 2009 zabavil dlužníkům i část sociálních dávek přímo při jejich vyplácení. Soud poté rozhodl, že to bylo nezákonné.

Problémová ubytovna má projít opravou

Když po dvou hodinách Čunek a Řápková odjeli a emoce se uklidnily, bavili se zastupitelé i o tom, jak naloží s městskou ubytovnou v ulici T. G. Masaryka. Ubytovna je jednou ze dvou nejproblémovějších lokalit ve městě a často k ní pochodují nespokojení občané.

Zastupitelstvo nakonec schválilo smlouvu s poradenskou firmou, která má městu pomoci s žádostí o evropské dotace na přestavbu objektu. "Za stávající situace si troufnu říct, že bychom měli ty peníze dostat, aspoň takové mám náznaky," prohlásil vedoucí městského Centra sociálních služeb Karel Jiřišta.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy