V Ústí se chystá demonstrace proti spolupráci s KSČM

ČTK ČTK
17. 12. 2012 12:56
Demonstraci svolala skupina lidí z komunální politiky a občanských iniciativ
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Marek Danč

Ústí nad Labem - Proti vzrůstající ochotě politiků spolupracovat s komunisty budou ve středu demonstrovat lidé v Ústí nad Labem.

Demonstraci svolala skupina lidí z komunální politiky a občanských iniciativ. Podle dokumentů, které předložili magistrátu, očekávají zhruba 200 účastníků.

Jedna protikomunistická demonstrace se ve městě už konala po krajských volbách, které vyhrála KSČM. Podle většiny médií se jí zúčastnilo asi 100 lidí.

Druhý impulz přišel minulý týden z ústeckého magistrátu - dosavadní menšinovou vládu ČSSD doplnili zástupci TOP 09 podporovaní hlasy KSČM.

"Je to zdvižený prst, už toho prostě máme dost. Chceme, aby si demokratické strany uvědomily, že spolupracovat s komunistou je prostě nepřijatelné," řekl v pondělí novinářům jeden ze svolavatelů, ústecký aktivista a člen ODS Radim Holeček.

Odkázal na období takzvané třetí republiky, tedy postupného posilování KSČ v letech 1945 až 1948. "Když jsem se já ptal svých prarodičů, jestli to neviděli a proč si nevzali flinty a nešli proti tomu bojovat, tak stejně se možná budou jednou ptát nás," dodal.

Stop rudému kraji, řekli demonstranti na severu Čech

Demonstraci svolává prohlášení nazvané Neotvírejme komunistům dveře. První podpisy pod něj připojili lidé, kteří už se angažují v komunální politice, zejména v pravostředových stranách, ale i studenti.

"Dnes jsem vyplňoval ohlášku na 200 účastníků. Je to takové referendum, pokud těch lidí nepřijde aspoň 50, pak tohle město asi s komunismem problém nemá," dodal Holeček.

Demonstrace je svolána na Lidické náměstí pod magistrátem, začátek je naplánován na 15:00. Akce má být zároveň podporou pro další protikomunistické iniciativy v Karlovarském a Jihočeském kraji.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy