V Mostě vzniká pomník čtyřem válečným letcům

ČTK ČTK
17. 3. 2012 12:06
Po útěku ze zajateckého tábora byli v březnu 1944 dopadeni a popraveni
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Most - Na mosteckém hřbitově vzniká pomník čtyřem válečným letcům z druhé světové války. Po útěku ze zajateckého tábora v Polsku byli v březnu 1944 dopadeni v Československu a popraveni kdesi v okolí Mostu.

Pomník vzniká především z iniciativy Muzea letecké bitvy nad Krušnohořím v Kovářské na Mostecku. Odhalení pomníku 24. března se podle ředitele muzea Jana Zdiarského zúčastní kromě zástupců zemí, ze kterých letci pocházeli, také členové jejich rodin.

Ze zajateckého tábora v dnešním Zaganu na západě Polska plánovalo původně utéct 110 metrů dlouhým tunelem v noci na 25. března 1944 asi 200 zajatých spojeneckých letců.

"Byli vybaveni falešnými doklady se svými fotografiemi, namnoženými mapami okolí, kompasy, uniformami přešitými na civilní obleky a byli vybaveni německými penězi," popsal začátek útěku Zdiarský. Než v táboře vyhlásili poplach, podařilo se uprchnout jen 76 letcům, většina z nich byla pochytána už krátce po útěku.

Dvanáct mužů vydávajících se za dělníky z pily nastoupilo na nádraží poblíž Saganu do vlaku a odjela k dnešní Jelení Hoře v Polsku. Čtyři z nich, Leslie Bull z Británie, Reginald Kierath z Austrálie, John Williams z Nového Zélandu a Jerzy Mondschein z Polska, se vydali na jih do tehdy okupovaného Československa.

"Při přechodu pohraničních hor byli zadrženi německou hlídkou a převezeni na gestapo v Liberci, kde byli vyslýcháni a zde se setkali s dalšími zadrženými letci. Dne 28. března 1944 opustila tato čtveřice mužů, v doprovodu gestapa, libereckou věznici a byla deportována směrem k Mostu, kde byli letci na neznámém místě zastřeleni," dodal Zdiarský. Jejich těla zpopelnili v mosteckém krematoriu. Právě těmto čtyřem mužům odhalí v den 68. výročí útěku ze zajateckého tábora v Zaganu pomník na městském hřbitově v Mostě.

"Vybudování pomníku chápeme jako částečné splacení mnohaletého dluhu. Před rokem 1989 nepřicházely podobné aktivity v úvahu, ovšem od té doby uteklo mnoho času, během kterého mohl být obdobný projekt realizován," uvedl ředitel muzea a zároveň autor podoby pomníku. 

Po návratu do Prahy. Vojenská přehlídka na letišti Letňany 1. června 1945. František Fajtl kráčí vedle salutujícího prezidenta Eduarda Beneše.
Po návratu do Prahy. Vojenská přehlídka na letišti Letňany 1. června 1945. František Fajtl kráčí vedle salutujícího prezidenta Eduarda Beneše. | Foto: archiv Jiřího Rajlicha

Žulový pomník se jmény

Na 120 centimetrů vysokém žulovém pomníku budou jména a data čtyř zastřelených letců, emblémy jejich perutí a text v češtině a angličtině popisující historické souvislosti. Většinu peněz na stavbu pomníku dali sponzoři.

Jeho slavnostního odhalení v sobotu 24. března v 11:00 se zúčastní zástupci letectev, leteckých veteránských organizací a diplomaté z Polska, Británie, Austrálie a Nového Zélandu. Dorazí také místní politici a zástupci české armády.

Přijedou také příbuzní všech čtyř letců. Po odhalení pomníku navštíví muzeum v Kovářské. "Následující dva dny strávíme s rodinami letců na cestě po místech, která byla zlomová během jejich útěku za svobodou v březnu 1944," dodal Zdiarský.

Jejich cesta povede k budově bývalého gestapa v Liberci, na dvě nádraží v Polsku, kde letci nastoupili do vlaku a vystoupili z něj. Navštíví také místo bývalého zajateckého tábora Stalag Luft III Sagan, kde připravili speciální vzpomínkovou akci na výročí útěku letců. Svou cestu rodiny zakončí na hřbitově v Poznani, kde jsou těla jejich předků uložena.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy