Ústí dá 3,1 milionu těm, kteří měli vytopené byty

ČTK ČTK
23. 7. 2013 9:36
Ve městě bylo vyplaveno celkem 155 bytových jednotek, z toho 78 v obvodu Střekov
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jindřich Treumann

Ústí nad Labem - Ústí nad Labem rozdělí 3,1 milionu korun lidem, kteří měli při povodních zaplavené byty. Žádat o příspěvek mohou do konce října,  informoval o tom mluvčí ústeckého magistrátu Karel Rouč. Ve městě bylo v červnu zaplaveno celkem 155 bytových jednotek.

"Na návrh primátora Víta Mandíka radní rozhodli, že každému vlastníku zaplavené bytové jednotky poskytnou příspěvek ve výši 20.000 korun na obnovu. Peníze lidé dostanou podle svého rozhodnutí buď v hotovosti, nebo na účet," uvedl Rouč.

Ve městě bylo vyplaveno celkem 155 bytových jednotek, z toho 78 v obvodu Střekov. V obvodě Neštěmice to bylo 47 bytů a v centrálním obvodě 30. "Lidé, kteří byli povodní postiženi, budou o finanční pomoci informováni městem písemně.

V dopise budou pokyny potřebné k podání žádosti," dodal Rouč. Nárok na tuto pomoc mají pouze fyzické osoby, zároveň nesmějí městu nic dlužit.

Peníze město poskytne z toho, co se mu podařilo ušetřit v roce 2012. Ústí nad Labem hospodařilo v roce 2012 s přebytkem zhruba 148 milionů korun. Město už část z těchto prostředků rozdělilo, koncem června z nich zbývalo necelých 66 milionů korun.

Vedení města si je vědomo, že lidé mají možnost po povodních čerpat na obnovu domácností příspěvky například z dotačních titulů ministerstva pro místní rozvoj.

"Čerpání financí z těchto zdrojů je administrativně a časově velmi náročné. Považovali jsme proto za potřebné zajistit pokud možno jednoduchou formou finanční pomoc lidem, které ničivá povodeň zasáhla," uvedl primátor Vít Mandík.

Město Ústí nad Labem vyčíslilo škody na svém majetku po povodních na téměř 183 milionů korun. V celém Ústeckém kraji škody dohromady přesáhly 3,5 miliardy, z toho více než 2,4 miliardy představují škody ve městech a obcích. Nejpostiženější bylo Litoměřicko.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko. Spolupráce se zeměmi V4 je pro něj priorita

před 51 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy