Ústí chce zbourat dům, kde spadl strop a zavalil ženu

ČTK ČTK
19. 10. 2012 17:22
Ústí zřejmě nechá zbourat na vlastní náklady dva soukromé objekty ve čtvrti Předlice
Po zřícení stropů v v tomto domě v září zahynula jedna žena a další lidé se zranili.
Po zřícení stropů v v tomto domě v září zahynula jedna žena a další lidé se zranili. | Foto: HZS Ústeckého kraje

Ústí nad Labem - Ústí nad Labem zřejmě nechá zbourat na vlastní náklady dva soukromé objekty ve čtvrti Předlice.

Po zřícení stropů v jednom z nich v září zahynula jedna žena a další lidé se zranili.

Ve špatném stavu jsou i jiné budovy v lokalitě, město zvažuje, jak s nimi naložit. Řekl to primátor Vít Mandík (ČSSD).

Rada města vyhlásila výběrové řízení na demolici dvou objektů. "Pokud s námi majitelé nebudou spolupracovat, necháme je zbourat a náklady pak budeme vymáhat," uvedl Mandík. Jeden z majitelů s městem komunikuje, druhý nikoliv.

Zničené objekty by mohla vybraná firma zbourat do konce roku. "Nechceme nic protahovat, jsou to nebezpečná místa," podotkl radní Pavel Dlouhý (ČSSD).

Předpokládané náklady na demolici jsou podle Mandíka 1,5 až 1,8 milionu korun. Domy nejsou obydlené. Primátor již dříve řekl, že je děsivé, kam až může zajít nezodpovědnost lidí, kteří se nestarají o svůj majetek, ignorují výzvy úřadů a ohrožují tak zdraví a životy ostatních.

Policie čtvrť kontroluje

K neštěstí, které se v Předlicích odehrálo před měsícem, přispěli podle primátora i lidé, kteří se v domě zdržovali přes opakovaná varování a navíc odtud vybourávali nosné prvky.

Ve špatném stavu jsou v Předlicích i další budovy. Město nyní zvažuje právní kroky, které by vedly ke zlepšení situace. V některých případech už nařídilo vlastníkům opravy.

V Ústí-Předlicích spadl strop domu, v sutinách zemřela žena:

Městská policie kontroluje celou čtvrť. Strážníci také pravidelně vyhánějí lidi ze zdevastovaných domů. V Ústí je přitom takovýchto objektů víc.

Hrozbou pro okolí je například hotel Máj ve čtvrti Severní Terasa, jehož majitel nespolupracuje s úřady a nedělá nic pro jeho zabezpečení.

 

Právě se děje

Další zprávy