Ústecký kraj ruší sociální ústavy, klienti dostanou byt

ČTK ČTK
5. 6. 2012 14:07
Umožní to stomilionová dotace na transformaci sociálních služeb od ministerstva práce
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Ústecký kraj začal rušit velké ústavy sociální péče, první skončí v Hliňanech u Ústí nad Labem a Lobendavě na Děčínsku.

Klienti dostanou byty, kde budou žít samostatně. Umožní to stomilionová dotace na transformaci sociálních služeb od ministerstva práce a sociálních věcí.

Řekli to ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) a hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD).

Ústecký kraj se v asi 40 ústavech stará o 2431 lidí s mentálním postižením nebo dlouhodobým psychickým onemocněním.

Především pohraniční oblasti Ústeckého kraje jsou místem velké koncentrace pobytových zařízení pro mentálně postižené. Často to jsou zámky, které od okolí odděloval rozlehlý park obehnaný vysokou zdí.

"Není možné nějakou skupinu vyřazovat ze společenského či pracovního života. Přirozené prostředí není ústavní péče, ale standardní domácnost i pro člověka, který potřebuje pomoc institucí nebo blízkých," řekl Drábek.

Pokoje i s osmi lůžky

V ústavu obvykle žije mezi 50 a 70 klienty, výjimkou nejsou pokoje se šesti i osmi lůžky.

Ministerstvo se projektem transformace sociálních služeb, který má k dispozici 1,3 miliardy korun z evropských fondů, snaží jejich životní podmínky přizpůsobit běžnému bydlení.

V Ústeckém kraji do roku 2015 klienti opustí velkokapacitní ústavy v Hliňanech u Ústí nad Labem a Lobendavě na Děčínsku. Jejich budovy poté kraj prodá, uvedl vedoucí odboru sociálních služeb a zdravotnictví Petr Severa.

Pro klienty z Hliňan kraj opraví budovu bývalého dětského domova v lázeňské části Teplic a postaví nové domky v ústeckých městských částech Trmice a Severní Terasa.

Z ústavu v Lobendavě se klienti přestěhují do Rumburka, kde se pro ně opraví dvě vily po dětském domově, a do Šluknova, kde kraj koupí domky.

"Ve Šluknově se už taková praxe osvědčila. Klienti tam mají několik pronajatých bytů," dodal Severa. Klienti jsou i dál pod dohledem odborníků, ti k nim ale jen docházejí.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy