Ústecký kraj má plán, jak snížit nezaměstnanost

ČTK ČTK
18. 5. 2012 20:06
Kraj stanovil 17 požadavků na vládu a sněmovnu, sám se snaží lákat do regionu investory
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Ústí nad Labem - Ústecký kraj má plán, jak snížit nezaměstnanost v regionu na celostátní průměr.

Většinu naplánovaných opatření ale podmiňují kroky vlády, například v oblasti čerpání peněž z Evropského sociálního fondu (ESF).

Kraj stanovil 17 požadavků na vládu a sněmovnu, sám se snaží lákat do regionu investory či sbližovat s jejich požadavky vyučované obory na středních školách.

V příštím roce chce vytvořit 480 nových pracovních míst, záleží to ale na přidělené dotaci z ESF.

"Na konci dubna činil celostátní průměr nezaměstnanosti 8,2 procenta, zatímco v Ústeckém kraji byl 13,2 procenta. Do roku 2020 chceme dosáhnout průměrné hodnoty, jakákoliv bude," řekla hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD).

Podle ní je potřeba nejen vytvářet nová pracovní místa, ale i motivovat k práci lidi, kteří dosud pracovat nechtěli.

Kraj žádá vládu například o zvýšení výdajů na politiku aktivní zaměstnanosti, vynaložená částka v Ústeckém kraji byla podle hejtmanky pro letošní rok snížena o dvě třetiny oproti roku 2011.

Chce také vyšší podíl zaměstnanců pracujících na částečný pracovní poměr, povinné hlášení volných pracovních míst na Úřad práce či daňové zvýhodnění pro zaměstnavatele.

Motivovat k práci by podle vedení kraje měla především vyšší minimální mzda v porovnání se sociálními dávkami.

Kraj sám chce vytvořit 480 míst

Kraj sám chce vytvořit 480 nových pracovních míst, podmínkou je ale přidělení dotace 140 milionů korun z ESF. Žádost kraj konzultuje s ministerstvem práce a podaná by měla být na podzim, nová místa by tak mohla vzniknout příští rok.

Kraj plánuje kolem 70 míst v sociální a zdravotní oblasti, asi deset v kultuře a více než 380 ve školství. Většinou jde o řemeslné obory či sociální a rehabilitační pracovníky.

Podle hejtmanky by 480 takto podpořených míst ušetřilo státu 5,76 milionu Kč ročně. Svůj výpočet kraj opírá o sumu 108.000 korun jako státní podpora nově vytvořeného pracovního místa a 120.000 korun jako náklady na jednu osobu pobírající sociální dávky.

Města v kraji by podle Vaňhové potřebovala podobných podpořených míst ve svých příspěvkových organizacích kolem 3800, v součtu s místy vytvořenými krajem by se tak podle ní uspořilo až 51,4 milionu korun a nezaměstnanost v regionu by klesla o procento.

Ústecký kraj je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu, pracuje pro něj zhruba 15.000 lidí, přičemž téměř polovinu tvoří zaměstnanci Krajské zdravotní, jež spravuje pět největších nemocnic v regionu.

Dalších více než 3800 lidí pracuje pro kraj ve školství.

 

Právě se děje

Další zprávy