Ústecká ulice Na Nivách chátrá, majitel se jí chce zbavit

ČTK ČTK
30. 8. 2015 8:58
Blok domů je částečně zabezpečen, přesto do nich dál chodí vandalové nebo sběrači kovů.
Domy v ústecké čtvrti Předlice.
Domy v ústecké čtvrti Předlice. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - V havarijním stavu je už několik let polovina ulice Na Nivách v Ústí nad Labem. Blok domů je částečně zabezpečen, přesto do nich dál chodí vandalové nebo sběrači kovů, řekl zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Naposledy minulý týden propadl muž poničeným stropem a zranil se. Podle stavebního úřadu se majitel snaží kvůli nedostatku peněz domů zbavit.

Ulice Na Nivách byla dlouhé roky jednou z nejlepších lokalit v Ústí nad Lanem. Před více než deseti lety koupil blok domů česko-rakouský podnikatel Jan David Horsky. Od plánů na rekonstrukci domů ale téměř obratem ustoupil a domy dále chátraly. Horsky loni na jaře zemřel. Teď patří dědicovi.

"Objekty jsou majitelem nabízeny k odprodeji z důvodů nedostatku financí na jejich obnovu. Jejich zabezpečení, oprava nebo demolice bude, dle sdělení majitele, možná až po skončení dědického řízení, které probíhá i v cizině, a budou tak uvolněny finanční prostředky," řekla Romana Filáčková ze stavebního odboru ústeckého magistrátu.

Majitel dostal od stavebního úřadu pokutu 20 000 korun, krajský úřad ji ale kvůli odlišnému právnímu posouzení zrušil. Podle Filáčkové majitel žádal o demoliční výměr, ale nedostal ho. "Stavební odbor žádost posoudil, zjistil, že nemá předepsané náležitosti a neposkytuje dostatečný podklad pro posouzení návrhu, a proto vyzval navrhovatele k doplnění návrhu. Vzhledem k tomu, že návrh nebyl doplněn o požadované doklady, stavební úřad usnesením probíhající řízení zastavil," doplnila Filáčková.

Domy jsou částečně zabezpečené, mají zazděné vchody i okna, magistrát je nechal opatřit cedulemi se zákazem vstupu. "Domy lákají bezdomovce, vandaly a zloděje kovů. Stává se, že domy uvnitř rozebírají a propadne se s nimi strop. Strážníci je na nebezpečí v rámci pochůzek upozorňují. Sami ale do domů nevstupují," řekl Novotný.

Podle starosty centrálního městského obvodu Kamila Hýbnera (nez.) by měl majitel ulici prodat městu za korunu. "Potom by bylo možné získat dotaci, a to jak na demolici, tak na případnou novou stavbu. V těchto místech by byl ideální domov pro seniory," řekl Hýbner. Jeho radnice ale s majiteli jednat ani nezkouší. "Je to věc stavebního úřadu, tedy magistrátu," doplnil Hýbner.

Bývalý starosta Jan Tvrdík (ODS) považuje nápad svého nástupce za utopii. Radnice podle Tvrdíka řešila problémovou ulici dlouhé roky. "Před několika lety se na nás obrátili developeři, kteří chtěli od pana Horskeho celý blok koupit za 4,5 milionu korun. Tehdy jsme ho dohledali ve zdravotnickém zařízení v Rakousku. K jednání už ale nedošlo, zřejmě kvůli jeho zdravotnímu stavu," řekl Tvrdík.

Podle něj by radnice neměla na řešení problému rezignovat. "Není možné nechat to být s tím, že jde o přenesenou působnost státní správy. Tlak musí vyvinout i obvodní radnice," dodal Tvrdík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy