Ústecká ulice Na Nivách chátrá, majitel se jí chce zbavit

ČTK ČTK
30. 8. 2015 8:58
Blok domů je částečně zabezpečen, přesto do nich dál chodí vandalové nebo sběrači kovů.
Domy v ústecké čtvrti Předlice.
Domy v ústecké čtvrti Předlice. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - V havarijním stavu je už několik let polovina ulice Na Nivách v Ústí nad Labem. Blok domů je částečně zabezpečen, přesto do nich dál chodí vandalové nebo sběrači kovů, řekl zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Naposledy minulý týden propadl muž poničeným stropem a zranil se. Podle stavebního úřadu se majitel snaží kvůli nedostatku peněz domů zbavit.

Ulice Na Nivách byla dlouhé roky jednou z nejlepších lokalit v Ústí nad Lanem. Před více než deseti lety koupil blok domů česko-rakouský podnikatel Jan David Horsky. Od plánů na rekonstrukci domů ale téměř obratem ustoupil a domy dále chátraly. Horsky loni na jaře zemřel. Teď patří dědicovi.

"Objekty jsou majitelem nabízeny k odprodeji z důvodů nedostatku financí na jejich obnovu. Jejich zabezpečení, oprava nebo demolice bude, dle sdělení majitele, možná až po skončení dědického řízení, které probíhá i v cizině, a budou tak uvolněny finanční prostředky," řekla Romana Filáčková ze stavebního odboru ústeckého magistrátu.

Majitel dostal od stavebního úřadu pokutu 20 000 korun, krajský úřad ji ale kvůli odlišnému právnímu posouzení zrušil. Podle Filáčkové majitel žádal o demoliční výměr, ale nedostal ho. "Stavební odbor žádost posoudil, zjistil, že nemá předepsané náležitosti a neposkytuje dostatečný podklad pro posouzení návrhu, a proto vyzval navrhovatele k doplnění návrhu. Vzhledem k tomu, že návrh nebyl doplněn o požadované doklady, stavební úřad usnesením probíhající řízení zastavil," doplnila Filáčková.

Domy jsou částečně zabezpečené, mají zazděné vchody i okna, magistrát je nechal opatřit cedulemi se zákazem vstupu. "Domy lákají bezdomovce, vandaly a zloděje kovů. Stává se, že domy uvnitř rozebírají a propadne se s nimi strop. Strážníci je na nebezpečí v rámci pochůzek upozorňují. Sami ale do domů nevstupují," řekl Novotný.

Podle starosty centrálního městského obvodu Kamila Hýbnera (nez.) by měl majitel ulici prodat městu za korunu. "Potom by bylo možné získat dotaci, a to jak na demolici, tak na případnou novou stavbu. V těchto místech by byl ideální domov pro seniory," řekl Hýbner. Jeho radnice ale s majiteli jednat ani nezkouší. "Je to věc stavebního úřadu, tedy magistrátu," doplnil Hýbner.

Bývalý starosta Jan Tvrdík (ODS) považuje nápad svého nástupce za utopii. Radnice podle Tvrdíka řešila problémovou ulici dlouhé roky. "Před několika lety se na nás obrátili developeři, kteří chtěli od pana Horskeho celý blok koupit za 4,5 milionu korun. Tehdy jsme ho dohledali ve zdravotnickém zařízení v Rakousku. K jednání už ale nedošlo, zřejmě kvůli jeho zdravotnímu stavu," řekl Tvrdík.

Podle něj by radnice neměla na řešení problému rezignovat. "Není možné nechat to být s tím, že jde o přenesenou působnost státní správy. Tlak musí vyvinout i obvodní radnice," dodal Tvrdík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy