Ústecká ulice Na Nivách chátrá, majitel se jí chce zbavit

ČTK ČTK
30. 8. 2015 8:58
Blok domů je částečně zabezpečen, přesto do nich dál chodí vandalové nebo sběrači kovů.
Domy v ústecké čtvrti Předlice.
Domy v ústecké čtvrti Předlice. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - V havarijním stavu je už několik let polovina ulice Na Nivách v Ústí nad Labem. Blok domů je částečně zabezpečen, přesto do nich dál chodí vandalové nebo sběrači kovů, řekl zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Naposledy minulý týden propadl muž poničeným stropem a zranil se. Podle stavebního úřadu se majitel snaží kvůli nedostatku peněz domů zbavit.

Ulice Na Nivách byla dlouhé roky jednou z nejlepších lokalit v Ústí nad Lanem. Před více než deseti lety koupil blok domů česko-rakouský podnikatel Jan David Horsky. Od plánů na rekonstrukci domů ale téměř obratem ustoupil a domy dále chátraly. Horsky loni na jaře zemřel. Teď patří dědicovi.

"Objekty jsou majitelem nabízeny k odprodeji z důvodů nedostatku financí na jejich obnovu. Jejich zabezpečení, oprava nebo demolice bude, dle sdělení majitele, možná až po skončení dědického řízení, které probíhá i v cizině, a budou tak uvolněny finanční prostředky," řekla Romana Filáčková ze stavebního odboru ústeckého magistrátu.

Majitel dostal od stavebního úřadu pokutu 20 000 korun, krajský úřad ji ale kvůli odlišnému právnímu posouzení zrušil. Podle Filáčkové majitel žádal o demoliční výměr, ale nedostal ho. "Stavební odbor žádost posoudil, zjistil, že nemá předepsané náležitosti a neposkytuje dostatečný podklad pro posouzení návrhu, a proto vyzval navrhovatele k doplnění návrhu. Vzhledem k tomu, že návrh nebyl doplněn o požadované doklady, stavební úřad usnesením probíhající řízení zastavil," doplnila Filáčková.

Domy jsou částečně zabezpečené, mají zazděné vchody i okna, magistrát je nechal opatřit cedulemi se zákazem vstupu. "Domy lákají bezdomovce, vandaly a zloděje kovů. Stává se, že domy uvnitř rozebírají a propadne se s nimi strop. Strážníci je na nebezpečí v rámci pochůzek upozorňují. Sami ale do domů nevstupují," řekl Novotný.

Podle starosty centrálního městského obvodu Kamila Hýbnera (nez.) by měl majitel ulici prodat městu za korunu. "Potom by bylo možné získat dotaci, a to jak na demolici, tak na případnou novou stavbu. V těchto místech by byl ideální domov pro seniory," řekl Hýbner. Jeho radnice ale s majiteli jednat ani nezkouší. "Je to věc stavebního úřadu, tedy magistrátu," doplnil Hýbner.

Bývalý starosta Jan Tvrdík (ODS) považuje nápad svého nástupce za utopii. Radnice podle Tvrdíka řešila problémovou ulici dlouhé roky. "Před několika lety se na nás obrátili developeři, kteří chtěli od pana Horskeho celý blok koupit za 4,5 milionu korun. Tehdy jsme ho dohledali ve zdravotnickém zařízení v Rakousku. K jednání už ale nedošlo, zřejmě kvůli jeho zdravotnímu stavu," řekl Tvrdík.

Podle něj by radnice neměla na řešení problému rezignovat. "Není možné nechat to být s tím, že jde o přenesenou působnost státní správy. Tlak musí vyvinout i obvodní radnice," dodal Tvrdík.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Požár výrobny paintballových kuliček v Kroměříži způsobil škodu čtyři miliony korun

Škodu bezmála čtyři miliony korun způsobil dnes požár přízemního přístřešku v průmyslovém areálu v Kroměříži, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky a kontejnery s lihem. Okolnosti vzniku požáru nyní zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie, sdělila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

U požáru podle Javoříkové zasahovalo osm jednotek hasičů. "Požár zasáhl objekt, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky i kontejnery s lihem. Další ohledání požářiště se uskuteční v pondělní dopoledne," uvedla Javoříková. Plameny zničily uskladněný materiál a poničily také budovu přístřešku.

před 1 hodinou

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy