U soudu s "kmotrem" ODS vypovídala manželka

ČTK ČTK
7. 9. 2010 12:42
Proces s Alexandrem Novákem bude pokračovat koncem října
Bývalý senátor ODS, "kmotr" Alexandr Novák na sjezdu strany v červenci 2010.
Bývalý senátor ODS, "kmotr" Alexandr Novák na sjezdu strany v červenci 2010. | Foto: Ludvík Hradilek

Chomutov - Hlavně výslechem manželky bývalého senátora a starosty Chomutova Alexandra Nováka, který je označován za jednoho z kmotrů ODS, Evy Nováková, pokračoval soud s jejím manželem a německým občanem českého původu Petrem Schmellem.

Obžaloba Nováka viní z toho, že od Schmella dostal 2,27 milionu německých marek (přes 40 milionů korun) jako úplatek za prodej městských akcií energetických společností. Novák vše popírá, Schmella za uplácení soud stíhá jako uprchlého.

Podle státního zástupce Chomutov v roce 1999 prodal akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé společnosti VNG.

Ta prý pak Petru Schmellovi za údajné zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek a peníze nakonec přes kyperskou společnost Intercontractor skončily na rakouském soukromém účtu Alexandra Nováka a jeho manželky Evy.

Čeká se na smlouvu

Novák tvrdí, že šlo o peníze, které Intercontractor jeho ženě půjčil na vybudování automobilového centra v Rakousku. Toto dnes u soudu tvrdila i jeho manželka.

Podle ní z obchodu sešlo, proto část peněz použila na půjčky a zbytek vrátila kyperské firmě. U soudu řekla, že se dosud nezajímala o to, kde je smlouva o této půjčce.

Soudce proto nařídil Novákovu obhájci tuto smlouvu předložit. Během soudního jednání vyplynulo, že Nováková je spolu se Schmellem a dvěma muži s kontakty na Intercontractor stíhána v Rakousku kvůli praní špinavých peněz. Stíhání je zde přerušené, čeká se údajně na výsledek českého soudu.

Soudce dnes jednání po výslechu dalších svědků odročil na 26. října. Předvolal k výslechu i několik představitelů kyperské firmy. Uvedl, že neví, zda se dostaví, ale pokud ano, bude to prý pro českou justici dost drahé, protože bude nutné proplatit jejich letenky a ubytování.

 

Právě se děje

Další zprávy