Trmický lihovar nevyrábí, dluží miliardu a hledá kupce

ČTK ČTK
2. 1. 2011 17:19
Dluhy lihovaru dosahují 1,5 miliardy korun
Průmyslový lihovar v Trmicích
Průmyslový lihovar v Trmicích | Foto: PLP a.s.

Ústí nad Labem - Průmyslový lihovar PLP v Ústí nad Labem - Trmicích bojuje o přežití. Od druhé poloviny listopadu nevyrábí a hledá nového kupce, který by mu pomohl produkci obnovit.

Dluhy lihovaru dosahují 1,5 miliardy korun, což je účetní hodnota veškerého majetku. Část z 99 zaměstnanců je doma za omezenou mzdu a firma počítá s propouštěním, řekl insolvenční správce lihovaru Aleš Klaudy.

Lihovar PLP provázely problémy od začátku provozu na podzim 2007. Nikdy nepřekročil rámec zkušebního provozu, není zkolaudovaný a jeho vedení se muselo několikrát rozhodovat, jestli přerušit provoz, nebo fungovat načerno.

Velké plány na produkci 100 milionů litrů biopaliva ročně vzaly za své a v posledním roce prodělával každý den svého provozu asi 500 000 korun, vyplývá z dokumentace insolvenčního řízení. Na svou stranu si nikdy nezískal ani místní, kterým vadil jeho zápach.

Věřitelé dali souhlas k rozprodeji

Zástavní práva k objektům a technologiím převzaly už v březnu 2010 věřitelé, především banka ČSOB. Ta později při rozhodování o insolvenci nepodpořila návrh uspokojení svých pohledávek reorganizací, čímž dala prakticky souhlas k rozprodeji firmy.

V prosinci převzal lihovar insolvenční správce Klaudy, podle nějž majitel počítá s propouštěním alespoň části zaměstnanců. "Část jich je doma, zbytek se podílí na ostraze, temperování a inventarizaci objektu," řekl Klaudy. PLP má krom bank i značné závazky vůči dodavatelům obilí, energií i dopravcům.

Továrna se stavěla v licenci švédské firmy Chematur Engineering AB. Technologie měla být podle dobových prohlášení nejpokrokovější na světě. Právě technologie je podle Klaudyho jednou z příčin, proč má miliardový projekt problémy.

Nezkušenost švédského dodavatele

"Ty příčiny jsou podle mého dvě. První z nich je poněkud nezvládnutá technologie, švédský dodavatel nikdy nic takového nestavěl, a ten experiment se tak docela nepovedl," řekl.

Druhý problém je podle něj v samotném trhu s biopalivy. "Je velmi turbulentní, protože podléhá státním regulacím. Možná se na něj šlo s příliš velkým očekáváním," dodal správce.

Majoritním akcionářem PLP je původně teplická společnost Vodohospodářské stavby, která měla na začátku pětapadesátiprocentní podíl, zbytek patří další severočeské stavební společnosti ESB. Obě firmy financovaly z vlastních zdrojů asi 30 procent nákladů, tedy asi 500 milionů, zbytek pořídily z úvěru.

Na konci letošního roku firmu opustil ředitel Pavel Nohava, který se nechce k jejímu fungování vyjadřovat. "Už nemám kompetence to nějak komentovat a vlastně ani nechci," řekl Nohava. Nikoho ze současného vedení se kontaktovat nepodařilo.

Hledá se investor

Insolvenční správce se teď snaží hlavní aktiva prodat investorovi, který by v ideálním případě zajistil pokračování výroby.

"Zájemci existují a je jich dokonce víc," řekl Klaudy, přesnější identifikaci ale odmítl. Tržní hodnota lihovaru se podle něj pohybuje okolo 750 milionů korun, možná i o něco více. To závisí i na tom, jak se podaří vyřešit legislativní problémy lihovaru včetně kolaudace.

Zkušební provoz je prodloužen do dubna příštího roku. Celý objekt je těsně před kolaudací, která závisí prakticky jen na přání kupce, protože za určitých okolností by pro něj bylo lepší si provoz kolaudovat ve vlastní režii, řekl Klaudy.

Silnější investor s vybudovanou pozicí na trhu by mohl být v provozování lihovaru úspěšnější, připustil.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy