Tresty platí, pár jde za předávkování dívky do vězení

ČTK ČTK
14. 4. 2011 16:02
Matka s partnerem si za mřížemi odsedí 10,5 a 11,5 roku

Brno/Jirkov (Chomutovsko) - Za smrt čtrnáctileté dívky na předávkování pervitinem si její matka s partnerem odpykají 10,5 a 11,5 roku ve vězení. Verdikt s konečnou platností potvrdil Nejvyšší soud, když před časem bez veřejného jednání odmítl jejich dovolání.

Dvojice podle rozsudku předloni v srpnu v Jirkově na Chomutovsku poskytla dívce pervitin, jímž se předávkovala. O den později zemřela v ústecké nemocnici.

Oba pachatelé uplatnili v dovoláních řadu námitek. Matčin druh například tvrdil, že dítěti drogu nepodával, pervitin nevařil a dívka si musela omamné látky opatřit sama.

Nejvyšší soud ale označil závěry Krajského soudu v Ústí nad Labem a Vrchního soudu v Praze za správné. "Skutková zjištění soudů mají jasnou obsahovou návaznost na provedené důkazy," napsal v usnesení senát se zpravodajem Petrem Šabatou.

Krajský soud původně matce uložil dvanáctiletý trest a jejího druha potrestal čtrnácti roky vězení. Odvolací vrchní soud ale rozsudek zmírnil. Trest se týká také výroby drog, v případě muže i neplacení výživného.

Dvojice vinu od počátku popírala. U krajského soudu vyšlo najevo, že dívka měla k drogám pravidelný přístup. Druh její matky vyráběl pervitin v bytě, ve kterém společně žili. Dívce drogu sám dával. Oba jí pomáhali také se sháněním marihuany, kterou kouřila. Žena i muž si podle soudů jako uživatelé drog museli být vědomi nebezpečí, které pro dívku pervitin představoval.

U krajského soudu se dvojice hájila tím, že si dívka mohla drogu v osudný den opatřit i aplikovat někde jinde. Z důkazů ale vyplynulo, že dívka před tím, než se předávkovala, neopustila společný byt.

Kolaps způsobený předávkováním nastal pozdě v noci 16. srpna 2009. Když dívka upadla do bezvědomí, pokoušeli se ji matka s druhem probudit. Poté zavolali záchrannou službu, která dívku zavezla nejprve do Chomutova a poté do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, kde o den později ve večerních hodinách zemřela.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy