Trestaný litoměřický exsoudce Jelínek byl znovu obžalován z korupce

ČTK ČTK
22. 1. 2016 10:00
Bývalý litoměřický soudce Ladislav Jelínek byl znovu obžalován z korupce. Obžalobě z podplácení a podvodu čelí celkem pět lidí, včetně bývalého policejního důstojníka. Jelínek údajně nabízel, že za úplatu zařídí lepší rozsudky. Jelínek byl na konci loňského roku pravomocně odsouzen k tříleté podmínce. Další bývalý soudce z Litoměřic Josef Knotek tehdy dostal trest 5,5 roku vězení a další tři lidé podmínky právě kvůli ovlivňování kauz za úplatek.
Ladislav Jelínek (vpravo) a Josef Knotek u soudu.
Ladislav Jelínek (vpravo) a Josef Knotek u soudu. | Foto: ČTK

Litoměřice - Trestaný bývalý litoměřický soudce Ladislav Jelínek byl znovu obžalován z korupce. Uvedl to server Lidovky.cz. Obžalobě z podplácení a podvodu čelí celkem pět lidí, včetně bývalého policejního důstojníka. Jelínek, odsouzený již loni za korupci, údajně nabízel, že za úplatu zařídí lepší rozsudky.

Jelínek byl na konci loňského roku pravomocně odsouzen k tříleté podmínce. Další bývalý soudce z Litoměřic Josef Knotek tehdy dostal trest 5,5 roku vězení a další tři lidé podmínky právě kvůli ovlivňování kauz za úplatek.

Už v roce 2011 byli Jelínek a Knotek kvůli stíhání v první korupční kauze dočasně zproštěni soudcovské funkce. Jelínek pak podle serveru v druhém případě, kterého se týká nynější obžaloba, nabízel, že za úplatek přiměje jiného soudce ke zmírnění rozsudků.

Jelínek údajně přes prostředníky nabízel, že u kolegy z litoměřického soudu zařídí za 31 000 korun urychlení žádosti o vrácení řidičského průkazu a za 380 000 korun mírnější trest pro cizince souzeného kvůli uplácení. V jedné části případu, která se Jelínka netýká, figuruje podle serveru bývalý vysoce postavený policejní důstojník, který podle vyšetřovatelů nabízel úplatek 300 000 korun, aby - paradoxně - unikl potrestání za korupci. "Jedná se celkem o tři skutky, u nichž se osoby prolínají," řekl serveru státní zástupce Radim Dragoun.

Na litoměřický soud nastoupila již po zahájení stíhání Jelínka a Knotka v roce 2011 hloubková kontrola. Odhalila pochybení i u místopředsedkyně soudu Jany Márové, jež později sama rezignovala. Loni v říjnu také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) dočasně zprostil výkonu funkce litoměřickou soudkyni Ivettu Hořejší kvůli jiné kauze. Soudkyně čelí obžalobě z dlouholetého týrání dospělé dcery.

 

Právě se děje

Další zprávy