Trestaný litoměřický exsoudce Jelínek byl znovu obžalován z korupce

ČTK ČTK
22. 1. 2016 10:00
Bývalý litoměřický soudce Ladislav Jelínek byl znovu obžalován z korupce. Obžalobě z podplácení a podvodu čelí celkem pět lidí, včetně bývalého policejního důstojníka. Jelínek údajně nabízel, že za úplatu zařídí lepší rozsudky. Jelínek byl na konci loňského roku pravomocně odsouzen k tříleté podmínce. Další bývalý soudce z Litoměřic Josef Knotek tehdy dostal trest 5,5 roku vězení a další tři lidé podmínky právě kvůli ovlivňování kauz za úplatek.
Ladislav Jelínek (vpravo) a Josef Knotek u soudu.
Ladislav Jelínek (vpravo) a Josef Knotek u soudu. | Foto: ČTK

Litoměřice - Trestaný bývalý litoměřický soudce Ladislav Jelínek byl znovu obžalován z korupce. Uvedl to server Lidovky.cz. Obžalobě z podplácení a podvodu čelí celkem pět lidí, včetně bývalého policejního důstojníka. Jelínek, odsouzený již loni za korupci, údajně nabízel, že za úplatu zařídí lepší rozsudky.

Jelínek byl na konci loňského roku pravomocně odsouzen k tříleté podmínce. Další bývalý soudce z Litoměřic Josef Knotek tehdy dostal trest 5,5 roku vězení a další tři lidé podmínky právě kvůli ovlivňování kauz za úplatek.

Už v roce 2011 byli Jelínek a Knotek kvůli stíhání v první korupční kauze dočasně zproštěni soudcovské funkce. Jelínek pak podle serveru v druhém případě, kterého se týká nynější obžaloba, nabízel, že za úplatek přiměje jiného soudce ke zmírnění rozsudků.

Jelínek údajně přes prostředníky nabízel, že u kolegy z litoměřického soudu zařídí za 31 000 korun urychlení žádosti o vrácení řidičského průkazu a za 380 000 korun mírnější trest pro cizince souzeného kvůli uplácení. V jedné části případu, která se Jelínka netýká, figuruje podle serveru bývalý vysoce postavený policejní důstojník, který podle vyšetřovatelů nabízel úplatek 300 000 korun, aby - paradoxně - unikl potrestání za korupci. "Jedná se celkem o tři skutky, u nichž se osoby prolínají," řekl serveru státní zástupce Radim Dragoun.

Na litoměřický soud nastoupila již po zahájení stíhání Jelínka a Knotka v roce 2011 hloubková kontrola. Odhalila pochybení i u místopředsedkyně soudu Jany Márové, jež později sama rezignovala. Loni v říjnu také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) dočasně zprostil výkonu funkce litoměřickou soudkyni Ivettu Hořejší kvůli jiné kauze. Soudkyně čelí obžalobě z dlouholetého týrání dospělé dcery.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Svědci v kauze Stoka popřeli, že by za zakázky dávali úplatky

Svědci, kteří ve čtvrtek dopoledne u Krajského soudu v Brně vypovídali v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, popřeli, že by za zakázky někomu dávali úplatky. V takzvané kauze Stoka je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Soud vyslechne dalšího svědka odpoledne.

Dopoledne vypovídali dvě svědci, oba jednatelé stavební či montážní firmy. První řekl, že jeho společnost v minulosti dělala pro Brno-střed několik zakázek a zakázky pro městskou část provádí i v současnosti. Uvedl, že ohledně výběrového řízení na zakázku standardně dostávají výzvu, e-mail nebo dopis, k nimž bývá přiložena projektová dokumentace a termín, dokdy se má nabídka odevzdat. Na Brně-středu šlo v jeho případě o opravy bytů. "O ceně jsme žádné informace nedostávali, nedostávali jsme žádné neveřejné informace," uvedl svědek.

Druhý svědek řekl, že jeho společnost nikdy pro Brno-střed žádné zakázky nerealizovala a nikoho z obžalovaných ani nezná.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Požár ve Vejprtech, na jehož následky zemřelo devět lidí, založil jeden z klientů domova. Případ policie odložila, muže vyhodnotila jako nepříčetného

Zdroj: ČTK
Další zprávy