Stavba první paroplynové elektrárny ČEZ je v polovině

ČTK ČTK
17. 4. 2012 20:22
Je to první velká elektrárna na zemní plyn v Česku. V provozu by měla být příští rok
Uhelná elektrárna Počerady.
Uhelná elektrárna Počerady. | Foto: ČEZ

Počerady (Lounsko) - Stavba paroplynové elektrárny v Počeradech je v polovině, hotová bude koncem roku 2013.

Montuje se už i technologie, informoval mluvčí ČEZ Ota Schnepp.

Je to první velká elektrárna na zemní plyn v Česku a její výkon by měl odpovídat bezmála jednomu bloku jaderné elektrárny Temelín. V provozu by měla být od druhé poloviny příštího roku. Původní odhad hovořil o červnu.

Paroplynový blok za odhadovaných 17 až 20 miliard korun se bude využívat hlavně ve špičkách, zatímco na noc se počítá s jeho odstavováním; rychlý náběh výkonu je jedna z výhod paroplynových elektráren.

Instalovaný výkon 880 megawattů se skoro vyrovná současné hnědouhelné elektrárně s pěti bloky, té by ale měla roce 2013 skončit dlouhodobá smlouva na dodávky uhlí od mosteckého Czech Coalu. Na nové se zatím firmy nedohodly.

ČEZ tvrdí, že stavba nové elektrárny s možným nedostatkem uhlí nesouvisí, ale paroplynový blok chce mít ve stejném roce v provozu.

Stavební část už je skoro hotová a v areálu už se rýsuje i silueta 128 metrů vysoké chladicí věže, která má být kompletně hotová v září.

Náklady se odhadují až na 20 miliard

Na svém místě už je i jedna ze dvou plynových turbín a návazný generátor, další zařízení se už instalují. "Zkušební provoz by měl nový paroplyn zahájit ve druhém pololetí roku 2013," uvedl Schnepp. To značí mírné zpoždění proti původním plánům - když stavba začínala, mluvil ČEZ o červnu 2013.

Generálním dodavatelem stavby je Škoda Praha Invest. Plynové turbíny jsou od firmy Siemens, spalinový kotel s příslušenstvím od SES Tlmače a parní turbína od Škoda Power.

Paroplynovou elektrárnu pro ČEZ staví Škoda Praha, turbíny dodá Siemens a plzeňská Škoda Power. Investiční náklady se odhadují na 17 až 20 miliard korun.

Snížení množství emisí nepřinese

ČEZ označuje nový zdroj za ekologický kvůli nižším emisím při spalování plynu a vyšší účinnosti spalování, která by měla být okolo 57 procent oproti zhruba 40 procentům u nejmodernějších uhelných elektráren.

Snížení množství emisí ale nepřinese, protože by musel nahradit některou ze starých uhelných elektráren. A to zatím ČEZ neplánuje.

Podíl zemního plynu na výrobě elektřiny v Česku je asi 1,5 procenta, po dostavbě počeradského zdroje by mohl vzrůst zhruba k pěti procentům, podle jeho využití.

Celkový instalovaný výkon uhelných elektráren v Česku je zhruba 12.000 megawattů, obě jaderné elektrárny mají 3880 megawattů.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy