reklama
 
 

Starostka Obrnic má evropskou cenu za integraci Romů

27. 10. 2013 11:01
Foto: Aktuálně.cz
Obec zavedla veřejně prospěšné práce pro nezaměstnané a zakázala nekalé obchody s byty

Most - Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová převezme ve Štrasburku cenu Rady Evropy za vzorovou integraci Romů do většinové společnosti. Informoval o tom Český rozhlas. Cenu Dosta! získávají obce, které zavedly novátorské a úspěšné způsoby začlenění Romů do života společnosti.

Obrnice leží v Ústeckém kraji nedaleko Mostu. Podle Miklošové se jim lidé dříve spíše vyhýbali, a to zejména kvůli problémům s Romy. Obec ale potom zavedla například systém veřejně prospěšných prací pro nezaměstnané, zakázala sestěhování sociálně slabších lidí do bytů skoupených realitními kancelářemi a zastavila privatizaci bytových domů. Postupně je získala do svého vlastnictví.

Fotoreportáž Ludvíka Hradilka: Sociální bydlení je možné, podívejte se

Od státu a Evropské unie získaly Obrnice dotaci na sociální službu, která se o sociálně slabé stará. Pomáhá jim s hledáním práce, řešením dluhů a začleněním do života obce. Funguje také podpora několika neziskových aktivit, například nízkoprahového centra nebo zájmových spolků. V obci je policejní služebna a bezpečnost hlídá několik kamer.

Rada Evropy, která sdružuje země garantující demokracii a lidská práva, se k postavení romské menšiny v České republice vyjadřuje dlouhodobě kriticky. V únoru a v červenci vyzval komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks ČR k většímu úsilí o zlepšení postavení Romů.

autoři: Domácí, ČTK | 27. 10. 2013 11:01

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Ústecký kraj

  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama