Starostka Obrnic má evropskou cenu za integraci Romů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 10. 2013 11:01
Obec zavedla veřejně prospěšné práce pro nezaměstnané a zakázala nekalé obchody s byty
Foto: Aktuálně.cz

Most - Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová převezme ve Štrasburku cenu Rady Evropy za vzorovou integraci Romů do většinové společnosti. Informoval o tom Český rozhlas. Cenu Dosta! získávají obce, které zavedly novátorské a úspěšné způsoby začlenění Romů do života společnosti.

Obrnice leží v Ústeckém kraji nedaleko Mostu. Podle Miklošové se jim lidé dříve spíše vyhýbali, a to zejména kvůli problémům s Romy. Obec ale potom zavedla například systém veřejně prospěšných prací pro nezaměstnané, zakázala sestěhování sociálně slabších lidí do bytů skoupených realitními kancelářemi a zastavila privatizaci bytových domů. Postupně je získala do svého vlastnictví.

Fotoreportáž Ludvíka Hradilka: Sociální bydlení je možné, podívejte se

Od státu a Evropské unie získaly Obrnice dotaci na sociální službu, která se o sociálně slabé stará. Pomáhá jim s hledáním práce, řešením dluhů a začleněním do života obce. Funguje také podpora několika neziskových aktivit, například nízkoprahového centra nebo zájmových spolků. V obci je policejní služebna a bezpečnost hlídá několik kamer.

Rada Evropy, která sdružuje země garantující demokracii a lidská práva, se k postavení romské menšiny v České republice vyjadřuje dlouhodobě kriticky. V únoru a v červenci vyzval komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks ČR k většímu úsilí o zlepšení postavení Romů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy