Soud s fanoušky: Křičeli jsme opilče, ne opice

ČTK ČTK
14. 11. 2012 15:19
Okresní soud v Chomutově začal řešit rasistické pokřiky osmi hokejových fanoušků
IPRM CHomutov.
IPRM CHomutov. | Foto: Jakub Novák

Chomutov - Okresní soud v Chomutově začal řešit rasistické pokřiky osmi hokejových fanoušků.

Při extraligovém zápase domácích Pirátů s Libercem podle obžaloby uráželi hostujícího hráče černé pleti Wayna Simmondse.

Za výtržnictví a hanobení rasy či národa jim hrozí až tři roky vězení. Soudce ve středu stihl jen vyslechnout obžalované, další jednání odročil na 9. ledna.

Soud se zabývá zápasem z 28. října, kde se na konci třetí třetiny strhla rvačka poblíž liberecké branky, jejímž účastníkem byl i Simmonds. Ten si za své chování a souboj s domácím Miroslavem Zálešákem vysloužil od fanoušků nespokojené křičení, podle obžaloby i rasistické.

Křičeli jsme "opilče"

Část obžalovaných se k pokřikům přiznala, jiní křičení některých popírají. Ti, kteří pokřikování přiznali ale tvrdí, že ani "opice" ani "hu hu hu" nebylo namířené proti jedinému hráči tmavé pleti v české hokejové extralize. Podle jejich výpovědí je "hu hu hu" běžný způsob, jak reagovat na přesilovku soupeře nebo nesouhlas s rozhodčím. Podobně jako oni podle jejich výpovědí křičely stovky fanoušků v kotli.

Někteří dokonce tvrdí, že místo "opice" slyšeli skandovat "opilče". To mělo údajně souvislost s libereckým brankářem Ondřejem Pavelcem, který v květnu způsobil nehodu pod vlivem alkoholu.

Kromě těchto pokřiků se na stadionu prý ozývalo také volání jména organizace Ku-Klux-Klan, která vznikla v USA koncem 19. století a útočila na tamní obyvatele černé pleti, nebo volání "Mrtvola cikána plave po vodě a to patří k přírodě". Ani tento výrok podle obžalovaných není rasistický a volá se často na rozhodčí. Stejné heslo ale skandovali i příslušníci extrémní pravice na demonstraci v litvínovské části Janov.

Černé komando

Část z obžalovaných je součástí fanouškovské skupiny Černé komando, že by název skupiny měl rasistický podtext, ale shodně vyloučili. Prý jen chodí fandit na hokej a do hospody, nejvýše připravují choreografie nebo vymýšlejí nové pokřiky. Společně nosí černé mikiny a černé šály s nápisem Černé komando.

Soudce Petr Vaněk dnes připomněl, že za výtržnictví a hanobení rasy či národa by mohly osmi obžalovaným hrozit až tři roky vězení. Dodal ale, že v tomto případě k nim vzhledem k okolnostem nejspíš nepřistoupí. Jednoho z obžalovaných se soudce ptal také na to, zda ohledně své výpovědi vyhrožoval jedné z předvolaných svědkyň, ten to ale popřel.

Policie ještě v den zápasu začala případ vyšetřovat. Chomutovský klub chování svých fanoušků odsoudil, dokonce zveřejnil na svém webu pět jmen a zakázal jim vstup na stadion. Případem se zabýval i hokejový svaz a nováček nejvyšší soutěže od něj dostal pokutu 30 tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy