Soud povolil stavbu D8, ekologové zvažují stížnost

ČTK ČTK
20. 12. 2012 20:48
Ekologům dal soud v 1 ze 3 bodů za pravdu, rozhodnutí vrátil krajskému úřadu k dořešení
Dálnice D8, ilustrační foto
Dálnice D8, ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud napodruhé posvětil stavební povolení na dokončení dálnice D8.

Ekologům sice soud dal v jednom ze tří bodů za pravdu a územní rozhodnutí vrátil krajskému úřadu k dořešení, ale to zřejmě faktický dopad mít nebude, potvrdil předseda hnutí Děti Země Miroslav Patrik.

Ekologové podle něj zvažují podání kasační stížnosti, zřejmě poslední možnosti, kterou mají. Ředitelství silnic a dálnic rozhodnutí přivítalo, umožní pokračování stavby.

Právní spor okolo dostavby chybějícího úseku přes České středohoří je už poměrně nepřehledný.

Stavební úřad v Lovosicích vydal obě povolení před Vánoci 2011, pak následovalo odvolání Společnosti ochránců životního prostředí, které v dubnu krajský úřad zamítl.

Soud žalobě napoprvé vyhověl, případ vrátil krajskému úřadu a stavba se musela na měsíc zastavit. Úřad napodruhé rozhodl podobně a tentokrát mu soud dal v té důležitější části zapravdu.

Sice uznal námitky ekologů vůči územnímu povolení, jenže s platným stavebním povolením jej ŘSD už řešit nemusí. Rozsudek vynesl soud ve středu.

"Územní rozhodnutí se už vydávat nemusí, neproběhne tedy ani žádné nové hodnocení vlivu na životní prostředí," řekl Patrik.

Ekologové: rozhodnutí je absurdní

Právě na procesních chybách z poloviny 90. let, které prý dostatečně neprověřily možnost stavby dlouhých tunelů pod Českým středohořím, ekologové stavěli svou argumentaci.

Rozhodnutí krajského soudu hodnotí Patrik jako absurdní. "Myslím, že soudní moc vyhověla výkonné moci. Řekli, že my jsme měli zčásti pravdu, nicméně dálnice se bude stavět dál," řekl.

Všichni účastníci budou teď mít dva týdny na podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. Děti Země to podle Patrika skoro určitě udělají. Problematické stavební povolení se týká asi 4,5 z 12,7 kilometru, které je potřeba dostavět.

ŘSD rozhodnutí přivítalo. "Stavební povolení, což ŘSD umožňuje pokračovat v plnohodnotné realizaci celého, dosud nedokončeného úseku dálnice," uvedla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Vyčerpalo už se 7 miliard

Zároveň ale připomněla, že kvůli průtahům nebude možné čerpat na dostavbu dálnice peníze z evropských fondů a bude se platit výhradně z domácích zdrojů.

Cena dohodnutá s dodavateli činí asi 12 miliard korun, z toho už se asi sedm miliard vyčerpalo. Podle ŘSD nyní platí, že by dálnice měla být dokončena na přelomu let 2014 a 2015.

Prohlédněte si dálnici D8:

Rozhodující bude tempo prací na úseku, o který se vedou spory. Zatímco na zbytku trasy se staví už od roku 2007, na nejsevernější části se začalo až letos na jaře a zatím se tam pracovalo asi šest měsíců.

ŘSD původně odhadovalo, že na stavbu potřebuje 30 až 32 měsíců.

 

Právě se děje

před 30 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy