Soud osvobodil muže, jenž měl zbít aktivistu Cakla

ČTK ČTK
5. 1. 2011 14:22
Proti Martinu Loskotovi nebyl dostatek důkazů

Most - Mostecký soud ve středu zprostil obžaloby dvaatřicetiletého Martina Loskota.

Žaloba ho vinila z napadení aktivisty Ondřeje Cakla, a to během pochodu příznivců Dělnické strany Litvínovem 17. listopadu 2008.

Podle soudce se nepodařilo prokázat, že by se Loskot s Caklem během incidentu dostal do kontaktu. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se proti němu odvolal.

Připomeňte si, co se dělo 17. listopadu 2008 v Litvínově:

<>

Útočníci srazila Cakla na zem a kopali do něj

Cakl z občanského sdružení Tolerance, které se zabývá monitorováním neonacistické scény v Česku, tehdy na kameru natáčel pochod mířící k sídlišti Janov. Ve středu vypověděl, že ho nejdříve někdo zezadu odhodil na zem, pak do něho několik lidí kopalo a nakonec po něm někdo hodil kámen.

Celý incident byl prý krátký, konkrétní útočníky nepoznal, protože se snažil především utéct. Útočníci mu zničili kameru a roztrhali oblečení. Cakl dodal, že Loskota zná již několik let z mítinků a viděl ho i během pochodu.

Loskot odmítl vypovídat, v závěrečné řeči pouze řekl, že Cakla nikdy nenapadl. Soudce v odůvodnění řekl, že mu nezbylo než vycházet ze záznamu, na kterém byl incident zachycený, a z fotografií. Podle něho je nepochybně prokázané, že Loskot se pochodu zúčastnil a také je ze záznamu zřejmé, že přibíhá k místu napadení. Jeho činnost na místě ale zakrývá další osoba a není zřejmé, že se na napadení přímo podílel.

Podle Caklovy zmocněnkyně policie nezajistila dost důkazů

Caklova zmocněnkyně Klára Kalibová po vynesení rozsudku novinářům řekla, že něco podobného očekávala. Podle ní policie při vyšetřování případu odvedla špatnou práci, mohla prý zajistit více důkazů. Dodala, že se navíc podařilo identifikovat jen již jednoho z dalších útočníků, ačkoli prý policii i státnímu zástupci spolu s Caklem říkali i další jména.

Pochodu se tehdy účastnilo asi 500 příznivců krajní pravice, kteří se snažili projít do sídliště Janov obývaného převážně Romy a dostali se do střetu s policisty. Hromadná bitka, kterou policie dokázala vyřešit až za dvě hodiny, nakonec přinesla 14 zraněných. Policie tehdy nasadila do akce okolo 1000 mužů.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy