Zavraždila zdravotní sestra své pacienty? Soud si chce počkat na superposudek

Radek Nohl Radek Nohl
6. 10. 2015 14:50
Rozsudek v kauze zdravotní sestry Věry Marešové se o několik měsíců odkládá. Krajský soud rozhodl o tom, že si nechá v tomto případě zpracovat revizní posudek. Ten bude zřejmě klíčovým důkazem, který by mohl rozhodnout, jestli bude Marešová odsouzena a jaký trest případně dostane. Soudce chce nechat takzvaný superposudek vypracovat, protože se závěry znalců výrazně liší a neshodli se na tom, jestli skutečně zdravotní sestra v rumburské nemocnici šest pacientů zabila.
Rozhodne o případném trestu pro Věru Marešovou superposudek?
Rozhodne o případném trestu pro Věru Marešovou superposudek? | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Verdikt v případu zdravotní sestry Věry Marešové, která je obžalována ze šestinásobné vraždy pacientů rumburské nemocnice, se o několik měsíců odkládá. Důvodem je fakt, že se znalci žaloby i obhajoby ve svých závěrech výrazně liší.

Proto se ústecký soudce Roman Felzmann rozhodl, že si soud nechá vypracovat takzvaný superposudek. Lze předpokládat, že bude klíčový, a rozhodne tak i s dalšími důkazy o tom, jestli bude Marešová odsouzena a jaký trest případně dostane.

Jak dlouho bude Marešová ve vazbě?

Kdo revizní posudek vypracuje, ještě není jasné. Jeho vypracování však podle znalce Zdeňka Šňupárka, který jeden z posudků vypracoval, trvá řadu měsíců. "Je to na minimálně šest měsíců," uvedl u soudu Šňupárek. Podle soudce Felzmanna bude nutné jej zpracovat rychleji, protože Marešová je nyní ve vazbě.

Felzmann proto další líčení naplánoval už na začátek prosince. Praxe ale ukazuje, že tuzemští znalci za tak krátkou dobu superposudek vypracovat nestihnou. Třeba v kauze dopravní nehody pražského podnikatele Romana Janouška byl revizní posudek dokončen po více než sedmi měsících.

Již na konci října by měl soud podle advokátky Ivy Jónovové, která zastupuje Věru Marešovou, znovu řešit, zda její klientku nechá ve vazbě. Marešové hrozí až výjimečný trest, ale ústecký krajský soud ji již v červenci pustil z vazební věznice. Na svobodu se ale zdravotní sestra nedostala, protože se státní zástupce František Stibor odvolal a vrchní soud poté rozhodl, že ještě za mřížemi zůstane.

Závěry znalců se liší

K vypracování superposudku se soud rozhodl po úterním líčení. To Šňupárek předložil své závěry, které se lišily od posudku žaloby zpracované znalcem Radkem Matlachem. Zatímco Matlach tvrdí, že šest pacientů zemřelo velmi pravděpodobně po podání vysoké dávky draslíku, Šňupárek v úterý uvedl, že jejich úmrtí bylo očekávané. A Marešová na ně neměla vliv.

Šňupárek u soudu také vysvětlil, proč podle něj bylo v těle pacientky, po jejíž smrti odstartovala policie vyšetřování, vysoké množství kalia. Seniorce, která byla do nemocnice převezena ve velmi vážném stavu, podávali v její poslední den několik roztoků, které kalium obsahují a které jí byly v průběhu dne aplikovány. "Kalium se v těle nahromadilo, to ho nemohlo spotřebovat," uvedl Šňupárek.

Kvůli náhlému úmrtí nechal lékař rumburské nemocnice Petr Vondráček odebrat pacientce krátce po smrti krev. Vzorek prokázal 10,8 milimolu draslíku na litr. Podle Šňupárka by v případě přímého podání draslíku do žíly byla hodnota zcela jiná. "Navíc by se v takovém případě srdce do minuty zastavilo. A k tomu nedošlo," dodal Šňupárek.

U soudu vypovídala znalkyně také v pondělí. Psycholožka Štěpánka Tůmová uvedla, že při zkoumání osobnosti Věry Marešové nezjistila, proč by měla vraždit. "Lze vyloučit chorobný motiv. Ale ani další motiv není vysvětlitelný," prohlásila Tůmová, a zároveň tak odmítla i verzi policie, že si Marešová zabitím pacientů chtěla ulehčit práci.

 

Právě se děje

Další zprávy