Smrt pacientky byla očekávaná. Znalec odmítl, že by zdravotní sestra vraždila

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 6. 10. 2015 12:53
Zdravotní sestra Věra Marešová, která je obžalovaná z vraždy šesti pacientů, podle soudního znalce Zdeňka Šňupárka neměla vliv na úmrtí seniorky, kterým odstartovalo policejní vyšetřování. Smrt ženy, která byla po hospitalizaci ve velmi vážném stavu, byla očekávaná. To, že by pacientka zemřela po podání kalia přímo do kanyly, jak tvrdí žaloba, znalec obhajoby před ústeckým krajským soudem odmítl.
Zdravotní sestra Věra Marešová u soudu.
Zdravotní sestra Věra Marešová u soudu. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Úmrtí pacientky Jany Kadlecové, po jejíž smrti odstartovala policie v rumburské nemocnici rozsáhlé vyšetřování, které skončilo obviněním zdravotní sestry Věry Marešové, bylo podle znalce obhajoby Zdeňka Šňupárka očekávané.

Seniorka byla poté, co byla hospitalizována v nemocnici, ve velmi vážném stavu, selhávaly jí všechny orgány. "Zdravotní stav byl neřešitelný," řekl u soudu Šňupárek.

To, že by pacientka zemřela po podání kalia přímo do kanyly, jak tvrdí žaloba, znalec v úterý před ústeckým krajským soudem odmítl. "V takovém případě by se srdce do minuty zastavilo. A k tomu nedošlo," řekl Šňupárek.

Posudek si od tohoto znalce nechala zpracovat obhájkyně Věry Marešové. Šňupárek před soudem popsal, že kalium se v těle Kadlecové nahromadilo během dne, kdy zemřela. Kadlecové lékaři naordinovali několik roztoků, které kalium obsahují a které jí byly v průběhu dne aplikovány.

Kalium se v tělě nahromadilo, vysvětlil expert

Kolik kalia v těle má, personál měřil pouze jednou ráno, a to bylo na horní hraně. "Kalium se v těle nahromadilo a nemohlo ho spotřebovat," uvedl Šňupárek.

Kvůli náhlému úmrtí nechal lékař nemocnice Petr Vondráček odebrat pacientce krátce po smrti krev. Vzorek prokázal 10,8 milimolu draslíku na litr. Podle Šňupárka by v případě přímého podání draslíku do žíly byla hodnota zcela jiná. "Hodnota by byla dvacetinásobně vyšší," řekl.

Pacientka podle Šňupárka zemřela poté, co jí selhalo několik orgánů. "Jediná šance byla transplantace jater. To by jí mohlo prodloužit život," konstatoval znalec.

Úmrtí dalších pěti pacientů odpovídalo podle Šňupárka vážnosti jejich stavu. Všechny údajné oběti zemřely v řádech maximálně desítek hodin od přijetí do nemocnice.

Znalci: Pacientům byl podán draslík

Závěry Zdeňka Šňupárka se liší od znalců obžaloby Radka Matlacha a Jiřího Závodského. Ti v srpnu řekli, že šest pacientů zemřelo velmi pravděpodobně po podání vysoké dávky draslíku. Právě tím podle žalobce Marešová vraždila. V případě poslední pacientky z loňského června podle Matlacha neexistuje jiné vysvětlení pro náhlé selhání srdce a smrt.

U soudu vypovídala znalkyně také v pondělí. Psycholožka Štěpánka Tůmová uvedla, že při zkoumání osobnosti Věry Marešové nezjistila, proč by měla vraždit. "Lze vyloučit chorobný motiv. Ale ani další motiv není vysvětlitelný," prohlásila Tůmová, a zároveň tak odmítla i verzi policie, že si Marešová zabitím pacientů chtěla ulehčit práci.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Boeing připravuje nové softwarové opravy pro 737 MAX

Americká společnost Boeing oznámila, že připraví dvě nové aktualizace pro počítač letové kontroly v letadlech 737 MAX, která jsou po dvou tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii prozatím vyřazeny z provozu.

V noci na středu o tom informovala agentura Reuters. Boeing se snaží získat u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) souhlas s obnovením provozu těchto strojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy