Situace v Rumburku je kritická, městu má pomoci Kubice

Tereza Krobová Tereza Krobová
22. 8. 2011 20:30
Kriminalita rychle roste, počet policistů se má ale snížit. Hrozí vznik domobrany
Ghetta tu zatím nemáme, tvrdí starosta Rumburka.
Ghetta tu zatím nemáme, tvrdí starosta Rumburka. | Foto: Město Rumburk

Rumburk (Děčínsko) - V Rumburku stoupá vlna nervozity a poslední kapkou v poháru trpělivosti místních byl zřejmě nedělní útok skupinky Romů, při němž byl vážně zraněn jeden člověk.

Starosta Rumburku Jaroslav Sykáček proto společně s poslancem Jaroslavem Foldynou otevřeným dopisem vyzvali ministra vnitra Jana Kubiceho k řešení bezpečnostní situace na Šluknovsku.

"Důležité je posílit policejní hlídku a zvýšit městům pravomoci," shrnul problém Sykáček s tím, že pokud nepřijde změna, obává se vzniku domobrany.

Mluvčí ministerstva Pavel Novák ČTK řekl, že Kubice zadal policejnímu prezidiu, aby mu připravilo zprávu o situaci. Ministr má také v plánu setkat se s hejtmankou Ústeckého kraje Janou Vaňhovou (ČSSD).

Město se potýká nejen s vysokou kriminalitou, ale i s nízkým počtem policistů. Ten se má po lednových škrtech navíc ještě snížit. Děčínsko tak má podle Sykáčka přijít o 66 policistů.

Ředitelka děčínské policie Alice Zemanová navíc serveru iDNES přiznala, že by Šluknovsko potřebovalo naopak nejméně 30 policistů přidat.

Kriminalita několikanásobně vzrostla

Nedělní incident nebyl ojedinělý, město se poslední čtyři měsíce potýká s vysokou mírou kriminality. Důvodem je velký počet sociálně slabých obyvatel, kteří se do oblasti Šluknovského výběžku stěhují z Ústeckého a Libereckého kraje.  

Loni se tak do Rumburku přistěhovalo 308 osob, letos zatím 199. "Vnímáme to tak, a teď mluvím nejen za sebe, ale i za občany a městské strážníky, že většina z nich je problematická," řekl Aktuálně.cz starosta města Jaroslav Sykáček.

To ostatně naznačují i statistiky. V Rumburku tak za první čtyři měsíce tohoto roku vzrostl počet krádeží o 250 procent.

Důvodem jsou levné byty, tvrdí starosta

"Lidé se nemají jak bránit a bojí se. Pokud se již tak malý počet policistů sníží, může to vést až k domobraně. V tom případě se obávám, aby nenabrala zcela nežádoucí směr," dodal.

Zatím hledají lidé pomoc u strážníků, kteří se rozhodli spolupracovat. Městskou policií však disponují pouze čtyři šluknovská města, musejí si ji totiž sama platit.

V srpnu se proto dokonce ve Šluknově sešli starostové několika obcí s šéfem krajské policie a poslancem Františkem Bublanem, aby obtížnou situaci vyřešili. Diskutovalo se o možných řešeních i snižujícím počtu policistů. Vyznění bylo podle starosty velice pesimistické.

Jaroslav Sykáček, senátor a starosta Rumburka
Jaroslav Sykáček, senátor a starosta Rumburka | Foto: http://www.jaroslavsykacek.cz

Důvod, proč se sestěhovávají problematičtí občané zrovna do šluknovské oblasti, je podle Sykáčka nasnadě. "Je to investičně zajímavé. Ceny nemovitostí jsou tu mnohem nižší než třeba na Teplicku nebo Chomutovsku," tvrdí.

Podle něj je přirozenou praxí, že majitel domu v jiném kraji koupí ve Šluknovsku levnější nemovitost, přestěhuje do ní problematické obyvatele a drahou nemovitost opraví a pak výhodně prodá. "Proti tomu bohužel nic dělat nemůžeme," povzdechl si starosta.

V případě Rumburka se však zatím nejedná o velká ghetta, problémy má celé město. "Nejvíc problematický je takzvaný rumburský trojúhelník, který je u náměstí. Zde se navíc nachází herna, která je centrem prodeje drog," dodal.

Nemůžeme přikázat, kdo u nás smí bydlet

Rumburk už neví, jakým způsobem situaci řešit. "Legislativní možnosti jsou velice omezené, nemůžeme rozhodovat, komu povolíme zde bydlet a komu ne. Neexistuje navíc norma, kolik lidí smí žít v jednom bytě," dodal starosta.

Vše, co šlo s problematickými občany udělat, již města podle Sykáčka dávno udělala. "Snažíme se jim alespoň ztížit podmínky. Pravidelně proto kontrolujeme sběrné suroviny a spolupracujeme s odborem sociálních věcí," tvrdí.

František Kostlan z občanského sdružení Romea souhlasí, že se situace musí řešit. "Otevřený dopis starostů je naprosto k věci. Shromažďování sociálně slabých lidí do ghett na jedné straně a snižování počtu policistů na straně druhé by mohlo znamenat skutečný průšvih," řekl.

Kostlan zároveň upozornil, že stát proti těmto problémům nic nedělá. "Stát nechává sociálně slabé ve štychu, snižuje jim dávky, zmenšuje jim prostor pro život," dodal. Podle něj je tak zcela logické, že jsou tito lidé frustrovaní a uchylují se k násilí.

V poslední době roste počet rasově motivovaných útoků, a to nejen v šluknovské oblasti. V Novém Boru na Liberecku na začátku srpna vtrhla do herny pětice Romů a ohrožovala hosty mačetami. Následně proběhla demonstrace, při níž několik stovek obyvatel vyjádřilo nespokojenost s bezpečnostní situací ve městě.

 

Právě se děje

Další zprávy