Šéf Severozápadu: Průšvihy s dotacemi? Úředníky neviňte

Jakub Novák
11. 6. 2012 14:30
Aktuálně.cz přináší rozhovor s dočasným předsedou rady ROP Severozápad Tomášem Hybnerem

Chomutov - Vedení regionálního operačního programu Severozápad bude dále postupovat v odvodu peněz pro Krajskou zdravotní.

Nyní čeká pouze na dokončení správního řízení, které s ní vede Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz to řekl Tomáš Hybner (NS-LEV 21, dříve ČSSD), místopředseda a po odvolání Jiřího Šulce (ODS) také nejvýše postavený úředník kritizovaného operačního programu Severozápad.

Podle Hybnera je současná situace víceméně výsledkem politického boje a popírá, že by si úředníci upravovali projekty podle svého.

Aktuálně.cz: Jaká je reakce regionální rady ROP Severozápad na dopis ministerstva vnitra a financí ohledně pozastavení proplácení peněz na projekty?

Po odvolání dosavadního pana ředitele Šulce jsme se bavili o tom, že do odvolání pozastavujeme především vyhlašování nových výzev v ROP Severozápad a dále podepisování smluv o poskytování dotací, dále zmocnění místopředsedy a v současné době i předsedy Regionální rady Severozápad k podepisování smluv o poskytování jednotlivých dotací a zároveň proces hodnocení a přijímání žádostí o dotace.

Vychází to z požadavků MMR, Národního orgánu pro koordinaci. Ty se mají aplikovat okamžitě a neprodleně.

A.cz: Jaký bude další postup v souvislosti s Krajskou zdravotní?

V souvislosti s Krajskou zdravotní bylo prosazeno usnesení, které říká, že poté, co se dokončí správní jednání Krajské zdravotní a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v Brně, tak budeme vůči ní pokračovat v odvodu finanční částky.

Tento nebo příští týden proběhne jednání se zástupci MMR, MF a řídícího orgánu Úřadu regionální rady. V současné době bychom museli podstupovat odvod v plné výši 420 milionů korun.

Ministerstvo financí nám již poslalo částku odvodu v rámci korekce ve výši 162 milionů.

A.cz: Jak probíhalo hlasování v této záležitosti?

Zatímco karlovarská strana pro usnesení hlasovala v plném složení, u ústecké strany pouze pět jejích zástupců z osmi, ale přesto to prošlo.

Bude se tak dále pokračovat v odvodu vůči Krajské zdravotní - právě nečinnost v této otázce byla i jednou z věcí, kterou jsme dlouhodobě vyčítali panu předsedovi Šulcovi.

A.cz: Jeden z bodů jednání se týkal probíhajícího soudního jednání s Petrem Kušnierzem. Došli jste zde k nějakým závěrům?

Obvinění Petra Kušnierze se podle soudního spisu týkalo tří projektů - dva z těchto projektů se nenaplnily, tudíž tam jsme nemohli dělat nic jiného, u třetího z projektů - shodou okolností z karlovarské části Severozápadu proběhne tento týden kontrola na místě a následně, po vyhodnocení, se předpokládá odvod v plné výši, samozřejmě včetně penále.

A.cz: Dojde také k nějakým procesním změnám, zasáhnete nějak třeba do systému kontrol?

Ředitel Úřadu regionální rady od nás obdržel úkol, aby připravil návrhy opatření možných "selhání" operačním manuálem.

Zejména ale chci říct, že současný operační manuál byl schválen v roce 2006. Ta doba se vyvíjí, naprosto chápu výtky a připomínky, a v případě, že bychom se měli bavit o dalším plánovacím období v podobném operačním programu, tak jsou na místě diskuse, jestli to takto je dobře, nebo to už dobře není.

Přesto zaměstnanci úřadu regionální rady postupují striktně podle operačního manuálu a tam je opravdu nemůžeme napadat, že by postupovali tak, že by si sami upravovali projekty, to prostě nelze.

A.cz: Kde se tedy stala chyba, jestliže je údajně systém nastaven správně a všichni dělají to, co mají?

Myslím si, že je to v současné době rozehraná politická hra na více úrovních. V současné době se bavíme o více regionálních operačních programech, ale musíme si také říci, že je to pouze 17 % celkové alokace evropských peněz v Česku.

A dosud všechny regionální programy postupovaly v souladu se schválenými manuály a problém je trochu jinde - dosud se neřešila kontrola v rámci národního orgánu pro koordinaci a zároveň i ministerstva financí.

Myslím, že je dobře, že se to teď rozhýbalo, že se v brzké době vyjasní veškeré postupy a ROP Severozápad získá opět důvěru. A bude moci dokončit své plánovací období.

A.cz: Kdy budou závěry kontroly Evropské komise?

Podle slov zástupců z Evropské komise by měly přijít koncem června. Potom jsou v Evropském parlamentu prázdniny, to znamená, že se k tomu budeme postupně vyjadřovat a vracet.

 

Právě se děje

Další zprávy