S Romanem Houskou se přišly rozloučit desítky lidí

ČTK ČTK
29. 11. 2013 13:56
Obřadu se zúčastnila i bývala sportovkyně Helena Fibingerová nebo radní Arno Fišera.
Zavražděný Roman Houska.
Zavražděný Roman Houska. | Foto: Ludvík Hradilek

Chomutov - Na centrálním chomutovském hřbitově začal v pátek po poledni pohřeb vlivného sociálního demokrata, podnikatele Romana Housky. Minulé pondělí ho zastřelil neznámý pachatel.

K obřadní síni dorazily desítky lidí, ochranka dovnitř pouštěla jen zvané hosty. Houskova partnerka, náměstkyně hejtmana Jana Vaňhová, přijela k zadnímu vchodu a novinářům se vyhnula.

Kromě rodiny se obřadu účastnila například olympionička Helena Fibingerová, poslanec Jaroslav Krákora (ČSSD), šéf krajské ČSSD Radek Scherfer, krajský radní Arno Fišera nebo někdejší poslanec Vlastimil Aubrecht (oba ČSSD). Nad klidem v okolí síně bděly dvě hlídky strážníků.

Rozloučit se s Houskou přišlo i několik jeho spolužáků ze základní školy. "Pamatuji si ho jen v dobrém, to, co se o něm teď píše, mě šokovalo. Patřil mezi oblíbené spolužáky, moc rád a hezky maloval," řekla jedna ze spolužaček Iveta Dubayová.

Obřad trval přibližně třicet minut a zakončil ho zvuk zvonu na místní síni. Smuteční hosté po obřadu nechtěli na dotazy novinářů odpovídat.

Housku někdo zastřelil před jeho domem. Policie požádala při pátrání o pomoc veřejnost. Hledá svědky, kteří se 18. listopadu mezi 17. a 19. hodinou pohybovali v okolí ulice Kamenný Vrch, kde Houska žil.

Co vraždě předcházelo nebo jaký byl motiv pachatelova jednání, je předmětem vyšetřování. Policie to z taktických důvodů nechce komentovat.

Policisté ale potvrdili, že se zabývají i verzemi, že za vraždou mohlo být půjčování peněz či rozdělování evropských dotací.

Podle Aktuálně.cz se policie zajímá v souvislosti s Houskovou vraždou také o hazard. Motivem by mohl být například lukrativní byznys s výherními automaty.

Roman Houska byl v Ústeckém kraji vnímán všeobecně jako kontroverzní osoba a spory měl i uvnitř ČSSD.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy