S Romanem Houskou se přišly rozloučit desítky lidí

ČTK ČTK
29. 11. 2013 13:56
Obřadu se zúčastnila i bývala sportovkyně Helena Fibingerová nebo radní Arno Fišera.
Zavražděný Roman Houska.
Zavražděný Roman Houska. | Foto: Ludvík Hradilek

Chomutov - Na centrálním chomutovském hřbitově začal v pátek po poledni pohřeb vlivného sociálního demokrata, podnikatele Romana Housky. Minulé pondělí ho zastřelil neznámý pachatel.

K obřadní síni dorazily desítky lidí, ochranka dovnitř pouštěla jen zvané hosty. Houskova partnerka, náměstkyně hejtmana Jana Vaňhová, přijela k zadnímu vchodu a novinářům se vyhnula.

Kromě rodiny se obřadu účastnila například olympionička Helena Fibingerová, poslanec Jaroslav Krákora (ČSSD), šéf krajské ČSSD Radek Scherfer, krajský radní Arno Fišera nebo někdejší poslanec Vlastimil Aubrecht (oba ČSSD). Nad klidem v okolí síně bděly dvě hlídky strážníků.

Rozloučit se s Houskou přišlo i několik jeho spolužáků ze základní školy. "Pamatuji si ho jen v dobrém, to, co se o něm teď píše, mě šokovalo. Patřil mezi oblíbené spolužáky, moc rád a hezky maloval," řekla jedna ze spolužaček Iveta Dubayová.

Obřad trval přibližně třicet minut a zakončil ho zvuk zvonu na místní síni. Smuteční hosté po obřadu nechtěli na dotazy novinářů odpovídat.

Housku někdo zastřelil před jeho domem. Policie požádala při pátrání o pomoc veřejnost. Hledá svědky, kteří se 18. listopadu mezi 17. a 19. hodinou pohybovali v okolí ulice Kamenný Vrch, kde Houska žil.

Co vraždě předcházelo nebo jaký byl motiv pachatelova jednání, je předmětem vyšetřování. Policie to z taktických důvodů nechce komentovat.

Policisté ale potvrdili, že se zabývají i verzemi, že za vraždou mohlo být půjčování peněz či rozdělování evropských dotací.

Podle Aktuálně.cz se policie zajímá v souvislosti s Houskovou vraždou také o hazard. Motivem by mohl být například lukrativní byznys s výherními automaty.

Roman Houska byl v Ústeckém kraji vnímán všeobecně jako kontroverzní osoba a spory měl i uvnitř ČSSD.

 

Právě se děje

před 20 minutami

MF chce zrušit povinnost podvojného účetnictví pro podnikatele

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset v budoucnu vést podvojné účetnictví při překročení hranice 25 milionů korun ročního obratu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru nového zákona o účetnictví, který předložilo ministerstvo financí do mezirezortního připomínkového řízení. 

MF dále navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky bankami, vybranými finančními institucemi a pojišťovnami. Ty přitom již dnes dohledovým orgánům informace v mezinárodních účetních standardech dodávají. Zároveň chce MF navrhnout, aby firmy, které využívají mezinárodní účetní standardy a využijí je i pro stanovení základu daně z příjmu, měly nižší administrativní zátěž. Zákon by měl dále zpřehlednit zákonné požadavky na inventarizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy