S hrůzou jsem se bála usnout, řekla Věra M., kterou soud osvobodil. Teď bude chtít odškodné

Radek Nohl Radek Nohl
21. 1. 2016 19:00
Když zdravotní sestra Věra M. po vynesení rozsudku předstoupila před novináře, byla šťastná. Poté, co ji krajský soud zprostil obžaloby z vražd pacientů rumburské nemocnice, uvedla, že bude žádat o odškodné. Zda se vrátí do oboru, ale ještě Věra M. neví. V rozhovoru novinářům však přiznala, že se těší na to, až si dá svůj oblíbený řízek.
Věra M. u soudu uspěla.
Věra M. u soudu uspěla. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Krajský soud v Ústí nad Labem dnes zprostil zdravotní sestru Věru M. obžaloby z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Státní zástupce pro ni žádal doživotí, ale podle soudu nebylo prokázáno, že se skutky staly. S novináři hovořila krátce po vynesení rozsudku.

Budete žádat o odškodné?

Budu určitě žádat o náhradu škody.

Jak po státu, tak i po rumburské nemocnici?

K tomu se teď nebudu vyjadřovat.

Co nyní uděláte jako první?

Já vám to řeknu takhle, půjdu znovu na ten řízek.

Myslíte si, že jste byla jen v nesprávný čas na nesprávném místě?

Byla jsem v nešťastný čas s nešťastnými lidmi.

Byl tam nějaký záměr?

To netuším.

Jak moc vám to změnilo život?

Kruciálně, protože to postihlo moji dceru, veškeré mé příbuzné, přátele. Mnozí se ke mně otočili zády. Zase jsem získala jiné přátele, kteří mi pomohli. Berte to tak, že mi Vondráček (lékař, který upozornil na podezřelé úmrtí - pozn. red.) zkazil zbytek života. Za chvíli mi bude 55 let, ale dneska to beru tak, že to je důvod k novému začátku. Člověk je svázán určitým napětím, určitým stresem, rok ve vazbě není procházka žádným růžovým sadem. Ty dopady budou ještě horší. Může nastat nějaká posttraumatická záležitost. Já nevím, co to se mnou udělá, co to udělá s mojí dcerou. Každopádně jsem šťastná, děkuji tomu pánovi nahoře, že to takhle dopadlo.

Budete se chtít vrátit zpět do oboru?

To je otázka, na kterou vám nedokážu nyní odpovědět. Jsem znechucena zdravotnictvím, jsem znechucena všemi těmi lidmi, kteří mě poškodili. Na druhou stranu je to jediné, co umím. Takže teď nevím.

Co pro vás za dobu vyšetřování bylo nejhorší?

Nejhorší byl pro mě ten začátek. Vezměte si, že vás sbalí a nevíte, jaká bije. Máte pocit, že jste v nějakém hrozném snu a že se probudíte. Musím říct, že paradoxně jsem ten pocit měla i 21. prosince, kdy mě propustili z vazby. S hrůzou jsem se bála jít spát, že se ráno probudím ve vazbě. To si nikdo, kdo to tam nezažil, nedokáže představit.

Věřila jste od začátku, že uspějete?

Já jsem v to věřila. Od začátku jsem říkala, že jsem nic neudělala.

Dokážete si představit další život v Rumburku?

To je další otázka, kterou budeme teprve zvažovat.

Státní zástupce se odvolal...

Má na to právo.

Zkuste popsat svoje pocity - dneska jsme slyšeli slova znalce, který řekl, že za smrt pacientů nemůžete, a přesto vám žalobce navrhl doživotí.

Nemohu to tady vyslovit.

Zkuste to.

Ne, pan státní zástupce má na to právo. Tečka. Zrovna tak, kdyby ten rozsudek dopadl opačně, tak bychom se odvolali my.

Selhaly orgány činné v trestním řízení?

Já si spíše myslím, že nedotáhly svou práci, protože tam byla spousta věcí, které mohly udělat hned, a tím pádem by se to vůbec u soudu neřešilo.   

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy