S hrůzou jsem se bála usnout, řekla Věra M., kterou soud osvobodil. Teď bude chtít odškodné

Radek Nohl Radek Nohl
21. 1. 2016 19:00
Když zdravotní sestra Věra M. po vynesení rozsudku předstoupila před novináře, byla šťastná. Poté, co ji krajský soud zprostil obžaloby z vražd pacientů rumburské nemocnice, uvedla, že bude žádat o odškodné. Zda se vrátí do oboru, ale ještě Věra M. neví. V rozhovoru novinářům však přiznala, že se těší na to, až si dá svůj oblíbený řízek.
Věra M. u soudu uspěla.
Věra M. u soudu uspěla. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Krajský soud v Ústí nad Labem dnes zprostil zdravotní sestru Věru M. obžaloby z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Státní zástupce pro ni žádal doživotí, ale podle soudu nebylo prokázáno, že se skutky staly. S novináři hovořila krátce po vynesení rozsudku.

Budete žádat o odškodné?

Budu určitě žádat o náhradu škody.

Jak po státu, tak i po rumburské nemocnici?

K tomu se teď nebudu vyjadřovat.

Co nyní uděláte jako první?

Já vám to řeknu takhle, půjdu znovu na ten řízek.

Myslíte si, že jste byla jen v nesprávný čas na nesprávném místě?

Byla jsem v nešťastný čas s nešťastnými lidmi.

Byl tam nějaký záměr?

To netuším.

Jak moc vám to změnilo život?

Kruciálně, protože to postihlo moji dceru, veškeré mé příbuzné, přátele. Mnozí se ke mně otočili zády. Zase jsem získala jiné přátele, kteří mi pomohli. Berte to tak, že mi Vondráček (lékař, který upozornil na podezřelé úmrtí - pozn. red.) zkazil zbytek života. Za chvíli mi bude 55 let, ale dneska to beru tak, že to je důvod k novému začátku. Člověk je svázán určitým napětím, určitým stresem, rok ve vazbě není procházka žádným růžovým sadem. Ty dopady budou ještě horší. Může nastat nějaká posttraumatická záležitost. Já nevím, co to se mnou udělá, co to udělá s mojí dcerou. Každopádně jsem šťastná, děkuji tomu pánovi nahoře, že to takhle dopadlo.

Budete se chtít vrátit zpět do oboru?

To je otázka, na kterou vám nedokážu nyní odpovědět. Jsem znechucena zdravotnictvím, jsem znechucena všemi těmi lidmi, kteří mě poškodili. Na druhou stranu je to jediné, co umím. Takže teď nevím.

Co pro vás za dobu vyšetřování bylo nejhorší?

Nejhorší byl pro mě ten začátek. Vezměte si, že vás sbalí a nevíte, jaká bije. Máte pocit, že jste v nějakém hrozném snu a že se probudíte. Musím říct, že paradoxně jsem ten pocit měla i 21. prosince, kdy mě propustili z vazby. S hrůzou jsem se bála jít spát, že se ráno probudím ve vazbě. To si nikdo, kdo to tam nezažil, nedokáže představit.

Věřila jste od začátku, že uspějete?

Já jsem v to věřila. Od začátku jsem říkala, že jsem nic neudělala.

Dokážete si představit další život v Rumburku?

To je další otázka, kterou budeme teprve zvažovat.

Státní zástupce se odvolal...

Má na to právo.

Zkuste popsat svoje pocity - dneska jsme slyšeli slova znalce, který řekl, že za smrt pacientů nemůžete, a přesto vám žalobce navrhl doživotí.

Nemohu to tady vyslovit.

Zkuste to.

Ne, pan státní zástupce má na to právo. Tečka. Zrovna tak, kdyby ten rozsudek dopadl opačně, tak bychom se odvolali my.

Selhaly orgány činné v trestním řízení?

Já si spíše myslím, že nedotáhly svou práci, protože tam byla spousta věcí, které mohly udělat hned, a tím pádem by se to vůbec u soudu neřešilo.   

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy