Na návštěvě v superkanceláři: "Zelí ty peníze nepotřebuje"

Radek Nohl Radek Nohl
28. 3. 2015 7:00
Ze státního platí poslanec Schwarz statisíce za kancelář kolegovi - podnikateli a politikovi Jiřímu Zelenkovi. Nevidí na tom nic špatného. Kancelář je prý velká a luxusní. Tak jsem se jel podívat.
Bronislav Schwarz diskutuje ve své kanceláři s exposlancem ČSSD Josefem Tancošem.
Bronislav Schwarz diskutuje ve své kanceláři s exposlancem ČSSD Josefem Tancošem. | Foto: Radek Nohl

Most - Kolem zrekonstruované budovy v Mostě je zhruba dvoumetrový plot. Na zvonku je jméno Jiřího Zelenky a firmy, která tu sídlí. Že tady jednu ze svých poslaneckých kanceláří má i Bronislav Schwarz, byste zjistili těžko.

"Pokud za mnou přijde nějaký občan, stačí, když zazvoní," vysvětluje mi Schwarz, jak se do kanceláře, která je v mostecké ulici Jakuba Arbese, může dostat občan-volič.

Takové štěstí jsem ale před chvílí neměl. Dozvonit se mi nepodařilo a pomohlo, až když jsem se poslanci dovolal na jeho soukromý mobil.

Dům patří mosteckému podnikateli a místnímu mecenáši Jiřímu Zelenkovi, který je zároveň Schwarzovým poslaneckým asistentem a pronajímá mu své kanceláře. Bronislav Schwarz hned při otevírání dveří opakuje, že na tom přece není nic špatného. "Tady to všichni vědí," reaguje na první otázky.

Za Schwarzem jsem se vydal poté, co jsme na Aktuálně.cz zveřejnili, jak poslanci nakládají se státem poskytovanými náhradami. Ukázalo se, že Schwarz i další poslanec za Severočechy Vlastimil Vozka (oba zvoleni do Parlamentu na kandidátce Babišova ANO), posílají svému kolegovi Zelenkovi z náhrad statisíce ročně právě za pronájem kanceláří v Mostě. A oba ho mají navíc za asistenta, což podnikateli a politikovi z Mostu umožňuje volný přístup do Sněmovny.

Střet zájmů? Ani jeden z nich o tom nechce slyšet. Schwarz mě při vysvětlování zval, abych se přijel na poslaneckou kancelář podívat, že za ty peníze stojí. Tak jsem ho vzal za slovo.

Se Zelenkou se zná dvacet let

Se Zelenkou má prý velmi úzké vztahy. Znají se spolu dvacet let, založili hnutí Severočeši.cz, se kterým opakovaně vyhráli volby v Mostě, mají krajské zastupitele, senátory a poslance. "Do čeho se pustil, to se mu povedlo," říká Schwarz obdivně o svém asistentovi, kterému neřekne jinak než Zelí.

Poslanec za hnutí ANO využívá rovnou dvě kanceláře, které patří Zelenkovi. Za první, která je právě v ulici Jakuba Arbese, nic neplatí. Uvnitř má Schwarz k dispozici kromě kanceláře sociální zařízení a velkou zasedací místnost. Té dominuje obrovský dřevěný stůl a na zdi je plachta Severočechů.cz.

Na druhou, která je na hlavní mostecké třídě Budovatelů, čerpal své poslanecké náhrady. Z nich loni poslal Jiřímu Zelenkovi 326 400 korun, tedy do koruny plný roční limit.

Přehlédnout tyto prostory, které kromě Schwarze využívají i další politici z hnutí Severočeši.cz (zmíněný poslanec Vozka a senátorka Alena Dernerová), již nelze. Na přední straně budovy jsou na oknech jejich nadživotní podobizny.

Dveře jsou otevřené a za nimi je prostor o rozloze přes sto metrů čtverečních. Každý politik tu má svou vlastní kancelář, odděleny jsou proskleným paravánem. Vedle toho tu mají i kuchyňku, zasedačku a sociální zařízení. Na stolech jsou upomínkové předměty hnutí Severočeši.cz a Vozka má na komodě vystavené ocenění od policie z doby, kdy byl primátor Mostu, nebo předměty s hornickou tematikou.  

Co všechno vlastní mecenáš Mostu?

Kromě Schwarze tu ale zrovna jiný politik není. "Chodí za mnou tak jeden dva lidi za den," říká poslanec. Návštěva tu na něj čeká i teď - exposlanec ČSSD Josef Tancoš.

O něm mluví Schwarz s úsměvem jako o občanovi, protože už nemá žádnou politickou funkci a je jen členem výkonného výboru fotbalové asociace. Několik minut společně řeší situaci kolem mosteckého fotbalu.

Schwarz se s Tancošem loučí slovy, že informace ze schůzky předá Jiřímu Zelenkovi. Ten nyní sedí ve vedení města Mostu. A to přesto, že se dlouho veřejným funkcím bránil. "Hlídá, aby někdo nekradl," vysvětluje Schwarz jeho náplň práce.

Jiří Zelenka vlastní v Mostě i mnoho dalších nemovitostí. Schwarz mi některé z nich ukazuje ze svého auta, kterým jedem městem. V jednom domě je KFC, v dalších, které jsou přímo naproti mosteckému magistrátu, sídlí například banka.

O kousek dál je "Jungle Arena", která se prezentuje jako největší zábavné rodinné centrum v Ústeckém kraji. "Pane redaktore, Zelí ty peníze nepotřebuje," uzavírá Schwarz cestu po Mostě. A zcela v rozporu s tímto konstatováním už poněkolikáté opakuje, že platit z veřejných peněz svého asistenta a kolegu není přece nic špatného.

 

Právě se děje

Další zprávy