Proč na nás střílejí, pane? ptalo se děvče v ghettu

Tomáš Netočný
13. 9. 2011 11:00
Reportáž Aktuálně.cz z ubytovny plné Romů, obklíčené policií a bílými sousedy
Zatímco před ubytovnou bojoval dav s policií, mámy s dětmi čekaly na chodbách, co nejdál od oken.
Zatímco před ubytovnou bojoval dav s policií, mámy s dětmi čekaly na chodbách, co nejdál od oken. | Foto: Tomáš Netočný

Varnsdorf - Ve světle zářivek vyčkávají na chodbě hloučky dětí. Některé posedávají na podlaze, jiné vykukují z náručí své mámy nebo starší sestry.

Všechny mají vlasy černé jako oprýskaný nátěr na stěnách.

Nad ubytovnou v Masarykově ulici ve Varnsdorfu burácí helikoptéra. Uvnitř budovy se ten hluk mění v hučení, jak v podpalubí velké lodi.

Také vzduch je tady podpalubní. Všechna okna nájemníci zavřeli a špatně se dýchá.

V tom se zvenku ozve rachot podobný dávce z kulometu.

"Zhasnout světla, zhasnout světla!" zařve někdo a je tma. Malé stíny se tlačí na ty velké, chytají je za ruce. Několik dětí začne brečet. "Pane, pane, proč na nás střílejí?" ptá se děvče s velkými náušnicemi.

"Čechy Čechům!" skandují pod okny bílí sousedé a útočí na policisty v těžkých helmách se štíty. Ulicí letí popelnice a v davu pod nohama vybuchuje salva policejních dělbuchů.

Slečna v krátkých šatech vytahuje z kabelky respirační roušku. Také tady pod kaštany se teď téměř nedá dýchat.

Nahoře na chodbách se krčí desítky romských dětí, tady pobíhají skupinky bílých školáků, smějí se a vzájemně se povzbuzují v hrozbách směrem k tmavým oknům ghetta.

Galerie: Když Varnsdorf válčí s policií, mají děti strach

Sousedé pod okny i v televizi

V ubytovně žije více než stovka lidí, dětí je přes polovinu a všichni jsou Romové. Za poslední týden jsou potřetí v situaci, kdy se pod jejich okny sešel rozzlobený zástup a oni nesmějí ven. Policejní kordon nepustí nikoho sem, ale ani tam. Bylo by to nebezpečné.

Učitelé říkají, že malé romské děti se po prázdninách do školy těší. Teď se však rodiče bojí pouštět je na ulici.
Učitelé říkají, že malé romské děti se po prázdninách do školy těší. Teď se však rodiče bojí pouštět je na ulici. | Foto: Tomáš Netočný

Zatímco děti se krčí na chodbách co nejdál od oken, dospělí v pokojích přepínají televizní programy a ve zprávách sledují, co se děje venku.

Na obrazovkách poznávají známé tváře, se kterými se ve Varnsdorfu běžně potkávají.

"Oni nás chtějí zapálit? Jako tu Natálku?" vzlyká asi pětileté děvče.

Příběh Natálie Sivákové z Vítkova na Opavsku znají v Česku snad všichni Romové i jejich děti. V dubnu 2008 málem uhořela v domě podpáleném neonacisty.

Vystrašené děti v ubytovně pomáhá uklidňovat trojice lidí, kteří sem před útokem přišli s aktivistou Kumarem Vishwanathanem.  "To nejsou pušky, jenom dělbuchy. Jako na Silvestra," chlácholí děti, když venku zarachotí další salva.

"Takové zážitky jsou traumatizující," říká Zuzana Brodilová, která se specializuje na pomoc dětem v krizových situacích. "Vzpomínky zůstanou v dětských hlavách hluboko a dlouho."

Nevycházet, neprovokovat

Muž středního věku hledí směrem k oknu, v očích má vztek. Stres a nervozita by se daly krájet. Rodiny s dětmi se v ubytovně tísní v pokojích často jen na několika metrech čtverečních. Koupelny, záchody, prádelna i kuchyň jsou společné.

V ulicích Varnsdorfu diskutují s lidmi odborníci z antikonfliktního týmu, mezi Romy z nich však není nikdo. Pokyny jsou jasné: "Nevycházejte, zavřete okna a neprovokujte." Policisté, kteří by uklidňovali nájemníky v obklíčení, tady ale chybí.

"V takových situacích bývá důležité, aby s těmi lidmi někdo prostě jen mluvil. Aby věděli, že nejsou sami," vysvětluje Zuzana Brodilová.

Jaký vztah budou mít k lidem, které viděly pod okny? A jaký oni k nim?
Jaký vztah budou mít k lidem, které viděly pod okny? A jaký oni k nim? | Foto: Tomáš Netočný

Když děti z ghetta nakreslily pestrobarevné plakáty proti násilí a rasismu a vyvěsily je do oken ubytovny, policisté je nechali strhnout. "Krademe my, kradete i vy," stálo na jednom barevném plakátu popsaném voskovkama.

"Neprovokovat," řekli policisté. S dětmi však o tom mluvit nepřišli.

Zmatek v malých hlavách

Střety s těžkooděnci pod okny utichly a v ubytovně už se zase svítí. Za chvíli není slyšet vlastního slova. Děti běhají po chodbách a pokřikují, jak jsou zvyklé. Každou chvíli bouchne někdo dveřmi, televize hrají naplno.

Všechno je však normální pouze na první pohled. Všichni tady totiž tuší, že nepokoje ve Varnsdorfu jen tak neskončí. Už po minulém víkendu nešly romské děti do školy a ředitel musel rodiče přesvědčovat, aby je nenechávali doma.

Také v neděli po bojovné sobotě nesmějí děti od ubytovny na krok. "Okamžitě zpátky! Pojďte domů," volá matka z okna na děti, když se rozběhnou směrem do ulice.

"Začal školní rok a hlavně menší děti se do školy těšily. O prázdninách se malé romské děti většinou nudí," říká výchovná poradkyně Blažena Dacerová. „Teď mají v hlavách zmatek. Nevědí, co bude dál."

 

Právě se děje

před 9 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy