Proč na nás střílejí, pane? ptalo se děvče v ghettu

Tomáš Netočný
13. 9. 2011 11:00
Reportáž Aktuálně.cz z ubytovny plné Romů, obklíčené policií a bílými sousedy
Zatímco před ubytovnou bojoval dav s policií, mámy s dětmi čekaly na chodbách, co nejdál od oken.
Zatímco před ubytovnou bojoval dav s policií, mámy s dětmi čekaly na chodbách, co nejdál od oken. | Foto: Tomáš Netočný

Varnsdorf - Ve světle zářivek vyčkávají na chodbě hloučky dětí. Některé posedávají na podlaze, jiné vykukují z náručí své mámy nebo starší sestry.

Všechny mají vlasy černé jako oprýskaný nátěr na stěnách.

Nad ubytovnou v Masarykově ulici ve Varnsdorfu burácí helikoptéra. Uvnitř budovy se ten hluk mění v hučení, jak v podpalubí velké lodi.

Také vzduch je tady podpalubní. Všechna okna nájemníci zavřeli a špatně se dýchá.

V tom se zvenku ozve rachot podobný dávce z kulometu.

"Zhasnout světla, zhasnout světla!" zařve někdo a je tma. Malé stíny se tlačí na ty velké, chytají je za ruce. Několik dětí začne brečet. "Pane, pane, proč na nás střílejí?" ptá se děvče s velkými náušnicemi.

"Čechy Čechům!" skandují pod okny bílí sousedé a útočí na policisty v těžkých helmách se štíty. Ulicí letí popelnice a v davu pod nohama vybuchuje salva policejních dělbuchů.

Slečna v krátkých šatech vytahuje z kabelky respirační roušku. Také tady pod kaštany se teď téměř nedá dýchat.

Nahoře na chodbách se krčí desítky romských dětí, tady pobíhají skupinky bílých školáků, smějí se a vzájemně se povzbuzují v hrozbách směrem k tmavým oknům ghetta.

Galerie: Když Varnsdorf válčí s policií, mají děti strach

Sousedé pod okny i v televizi

V ubytovně žije více než stovka lidí, dětí je přes polovinu a všichni jsou Romové. Za poslední týden jsou potřetí v situaci, kdy se pod jejich okny sešel rozzlobený zástup a oni nesmějí ven. Policejní kordon nepustí nikoho sem, ale ani tam. Bylo by to nebezpečné.

Učitelé říkají, že malé romské děti se po prázdninách do školy těší. Teď se však rodiče bojí pouštět je na ulici.
Učitelé říkají, že malé romské děti se po prázdninách do školy těší. Teď se však rodiče bojí pouštět je na ulici. | Foto: Tomáš Netočný

Zatímco děti se krčí na chodbách co nejdál od oken, dospělí v pokojích přepínají televizní programy a ve zprávách sledují, co se děje venku.

Na obrazovkách poznávají známé tváře, se kterými se ve Varnsdorfu běžně potkávají.

"Oni nás chtějí zapálit? Jako tu Natálku?" vzlyká asi pětileté děvče.

Příběh Natálie Sivákové z Vítkova na Opavsku znají v Česku snad všichni Romové i jejich děti. V dubnu 2008 málem uhořela v domě podpáleném neonacisty.

Vystrašené děti v ubytovně pomáhá uklidňovat trojice lidí, kteří sem před útokem přišli s aktivistou Kumarem Vishwanathanem.  "To nejsou pušky, jenom dělbuchy. Jako na Silvestra," chlácholí děti, když venku zarachotí další salva.

"Takové zážitky jsou traumatizující," říká Zuzana Brodilová, která se specializuje na pomoc dětem v krizových situacích. "Vzpomínky zůstanou v dětských hlavách hluboko a dlouho."

Nevycházet, neprovokovat

Muž středního věku hledí směrem k oknu, v očích má vztek. Stres a nervozita by se daly krájet. Rodiny s dětmi se v ubytovně tísní v pokojích často jen na několika metrech čtverečních. Koupelny, záchody, prádelna i kuchyň jsou společné.

V ulicích Varnsdorfu diskutují s lidmi odborníci z antikonfliktního týmu, mezi Romy z nich však není nikdo. Pokyny jsou jasné: "Nevycházejte, zavřete okna a neprovokujte." Policisté, kteří by uklidňovali nájemníky v obklíčení, tady ale chybí.

"V takových situacích bývá důležité, aby s těmi lidmi někdo prostě jen mluvil. Aby věděli, že nejsou sami," vysvětluje Zuzana Brodilová.

Jaký vztah budou mít k lidem, které viděly pod okny? A jaký oni k nim?
Jaký vztah budou mít k lidem, které viděly pod okny? A jaký oni k nim? | Foto: Tomáš Netočný

Když děti z ghetta nakreslily pestrobarevné plakáty proti násilí a rasismu a vyvěsily je do oken ubytovny, policisté je nechali strhnout. "Krademe my, kradete i vy," stálo na jednom barevném plakátu popsaném voskovkama.

"Neprovokovat," řekli policisté. S dětmi však o tom mluvit nepřišli.

Zmatek v malých hlavách

Střety s těžkooděnci pod okny utichly a v ubytovně už se zase svítí. Za chvíli není slyšet vlastního slova. Děti běhají po chodbách a pokřikují, jak jsou zvyklé. Každou chvíli bouchne někdo dveřmi, televize hrají naplno.

Všechno je však normální pouze na první pohled. Všichni tady totiž tuší, že nepokoje ve Varnsdorfu jen tak neskončí. Už po minulém víkendu nešly romské děti do školy a ředitel musel rodiče přesvědčovat, aby je nenechávali doma.

Také v neděli po bojovné sobotě nesmějí děti od ubytovny na krok. "Okamžitě zpátky! Pojďte domů," volá matka z okna na děti, když se rozběhnou směrem do ulice.

"Začal školní rok a hlavně menší děti se do školy těšily. O prázdninách se malé romské děti většinou nudí," říká výchovná poradkyně Blažena Dacerová. „Teď mají v hlavách zmatek. Nevědí, co bude dál."

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy