Primátorem Ústí nad Labem je Josef Zikmund z ANO

ČTK ČTK
10. 11. 2014 16:58
Získal 21 hlasů z 34. V krajském městě se na koalici dohodla hnutí ANO a PRO! Ústí.
Magistrát Ústí nad Labem.
Magistrát Ústí nad Labem. | Foto: Oficiální stránky Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Primátorem Ústí nad Labem zvolili zastupitelé Josefa Zikmunda (ANO). Získal 21 hlasů z 34. V krajském městě se na koalici dohodla hnutí ANO a PRO! Ústí.

V devítičlenné radě bude mít ANO pět zástupců, PRO! Ústí čtyři. Prvním náměstkem primátora bude lídr PRO! Ústí Martin Hausenblas.

Dialog s opozicí

Zikmund po zvolení řekl, že chce pracovat pro obyvatele města. "Stěžejní otázky budu řešit i s opozicí, abychom společně našli nejvhodnější řešení pro toto město," řekl Zikmund. Za priority považuje uvážené hospodaření a transparentní veřejnou správu.

Ústí nad Labem bude mít v následujících čtyřech letech tři náměstky primátora. Kromě Hausenblase to budou ještě Martin Mata (ANO) a Jana Bohuňková (PRO! Ústí). V posledních dvou letech mělo město náměstka jen jednoho.

Dosud vládnoucí ČSSD skončila v opozici, stejně jako komunisté, ODS, TOP 09 a Ústecké fórum občanů. ANO obsadilo na základě koaliční dohody i posty starostů všech čtyř ústeckých městských obvodů.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy