Potopený bagr zatím zůstává v Labi, pomůže jeřáb

ČTK ČTK
20. 10. 2011 11:30
Naftu unikající z bagru se daří hasičům zachytávat na norných stěnách
Vylovit bagr nebude jednoduché, je potřeba velký jeřáb
Vylovit bagr nebude jednoduché, je potřeba velký jeřáb | Foto: Lukáš Marvan HZS ÚK

Ústí nad Labem - Znečištění Labe kvůli nákladnímu člunu, který se ve středu potopil i s bagrem na řece v Ústí nad Labem, zřejmě nebude významné. Naftu unikající z bagru se daří hasičům zachytávat na norných stěnách.

Příčinu nehody, která na krátko zastavila lodní dopravu na Labi, vyšetřuje Státní plavební správa. Vyprostit plavidlo a bagr se asi ve čtvrtek nepodaří.

Na Labi jsou čtyři norné stěny, z nichž jedna je až ve Hřensku kvůli možným únikům znečištěných látek do Německa. "Německé kolegy jsme ihned informovali, ale zatím to nevypadá na velké znečištění řeky," řekla ředitelka České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem Jana Moravcová.

Inspektoři odebírají vzorky a budou zjišťovat výskyt škodlivých látek ve vodě. Pokud by zjistili porušení povinností provozovatele, mohou udělit pokutu.

Potápěči policie vylovili už ve středu večer z potopeného pontonu dva nepoškozené sudy s ropnými produkty. V bagru je podle hasičů 300 litrů nafty, 300 litrů hydraulického oleje a 20 litrů motorového oleje. Na pontonu ani v bagru nebyli v době nehody žádní lidé.

K vytáhnutí bagru je potřeba velký jeřáb

Nejdůležitější podle Moravcové nyní bude co nejrychleji vytáhnout bagr, aby se zamezilo dalším únikům. To ale nebude tak jednoduché. Jedná se o poměrně velký nákladní člun o výtlaku 500 tun, jenž je pod vodou v hloubce sedm metrů.

"Vyzvedávání proto bude velmi těžké, majitelé musí přivézt velký jeřáb, což bude nějakou dobu trvat, a vylovení komplikuje kromě hloubky i bahno," řekl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek.

Souprava dvou člunů a remorkéru čistila nánosy z předloňské povodně, při návratu se začal jeden člun potápět. "Přepravovali tisíci a pětisettunovou vanu a ta menší se začala potápět, takže se kapitán snažil dostat ke břehu, ale už to nestihl," uvedl Zídek.

Potopení tak velkého plavidla je rarita

Správce toku musí nyní místo nehody na řece vyznačit tak, aby do potopeného plavidla nikdo nenarazil. "Naštěstí je koryto v tom místě dost široké, aby mohly jiné lodě v pohodě proplouvat," dodal Zídek. Lodní doprava už je obnovena.

Také Dolní Labe odebírá vzorky vody. "Zatím to nevypadá, že by měl bagr proraženou nádrž a nafta se valila ven, uvidíme, ale snad to nebude vážné," uvedl Zídek. Plavidlo mělo lodní osvědčení.

Potopení tak velkého plavidla není podle Zídka příliš obvyklé. Před dvěma lety ztroskotala pod Střekovem loď měřící mělčiny, ale prakticky se nepotopila, protože dosedla právě na mělké dno. Ostatní případy jsou staré víc než deset let.

 

Právě se děje

Další zprávy