Potopený bagr vyloví ze dna Labe nejdříve ve čtvrtek

ČTK ČTK
25. 10. 2011 17:01
Na místo nehody připluje ve středu speciální člun s jeřábem
Potopený bagr v Ústí nad Labem
Potopený bagr v Ústí nad Labem | Foto: Lukáš Marvan HZS ÚK

Ústí nad Labem - Loď s bagrem, která se potopila minulý týden v Ústí nad Labem, se začne vyprošťovat až ve čtvrtek. Nad střekovká zdymadla, kde se loď potopila, míří i speciální plavidlo s jeřábem. Zatím ale není jasné, zda bude stačit.

Loď s jeřábem má připlout ve středu. Podle Jana Šnejdárka ze společnosti České přístavy, které loď patří, budou zřejmě potřeba i další dva čluny.

Labe je v místě, kde se loď potopila, kolem sedmi metrů hluboké. Potopený člun váží zhruba 110 tun. Pokud se vnitřní komory nepoškodily a vzduch z nich neutekl, může dávat vztlak odpovídající až 30 tunám. Vyprošťování bude přesto složité.

"Můj soukromý tip je, že lodní jeřáb samotný na to stačit nebude, bude potřeba použít dva (identické) čluny o výtlaku 500 tun, zčásti je zatopit a pak odčerpávat," řekl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek. Pomocné čluny by sloužily jako kotva. "Zřejmě takový postup zvolíme. Nejdřív je ale potřeba vyprostit bagr," řekl Šnejdárek.

Jeřáb má do Ústí dorazit ve středu, vyprošťování je pak naplánováno na čtvrtek. Majitel lodi nechal přes víkend vyčistit potápěči a malým jeřábem dno řeky, kam se vysypaly panely vyvažující potopený člun.

Podobné nehody se často nestávají

Nákladní člun, který má výtlak až 500 tun, se potopil ve středu vpodvečer poblíž ústecké čtvrti Vaňov. Spolu s remorkérem, druhým nákladním člunem a bagrem zde čistil nánosy v řece po loňské povodni. Podle dřívějších informací Povodí Labe se měl při návratu menší ze člunů, který vezl bagr, začít rychle potápět. Bagr se zachytil lžící do druhého člunu a zůstal tak částečně nad hladinou. Při  nehodě nebyl nikdo zraněn.

Podle Zídka je potopení tak velkého plavidla neobvyklé. Před dvěma lety ztroskotala pod Střekovem loď měřící mělčiny. Díky mělkému dnu se ale prakticky nepotopila. Další případy se staly před více než deseti lety.

 

Právě se děje

Další zprávy