Politik o drahé kanceláři: Lidé nás tam vidí. A mohou na WC

Radek Nohl Radek Nohl
25. 3. 2015 19:12
Poslanec Bronislav Schwarz v rozhovoru svérázně vysvětluje, proč si ze státního pronajímá kancelář u podnikatele Jiřího Zelenky - zakladatele hnutí, jehož je členem a které ho vyneslo do Sněmovny.
Bronislav Schwarz
Bronislav Schwarz | Foto: www.anobudelip.cz

Most - Bronislav Schwarz má regionální kancelář v domě Jiřího Zelenky - zakladatele hnutí Severočeši.cz, jehož je poslanec nyní předsedou. V krátkém rozhovoru pro Aktuálně.cz Schwarz otevřeně přiznal, že si prostory vybral, protože se chtěl Zelenkovi odvděčit.

"Řeknu vám to na rovinu, já jsem ho tím chtěl podpořit, něco mu vrátit," prohlásil poslanec zvolený na kandidátce Babišova ANO.

Jiří Zelenka, mostecký podnikatel a politik.
Jiří Zelenka, mostecký podnikatel a politik. | Foto: Ludvík Hradilek

Z veřejných peněz Schwarz v loňském roce poslal Zelenkovi za pronájem 326 400 korun, každý měsíc tedy 27 200 korun. Což je maximum, které mohl z náhrad na kancelář v severočeském Mostě vyčerpat.

S Jiřím Zelenkou se prý Schwarz zná dvacet let. A dnes kromě toho, že si u něj pronajímá kancelář, zaměstnal podnikatele jako svého poslaneckého asistenta. Prý hlavně proto, že má Zelenka kontakty s ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. A s průkazkou asistenta má volný přístup do Poslanecké sněmovny.

Proč máte poslaneckou kancelář v domě podnikatele Jiřího Zelenky, který je zakladatelem hnutí Severočeši.cz, jehož jste členem a dostal jste se díky němu i do krajského zastupitelstva?

Já s tím nemám problém. Přijďte se ke mně podívat, vezměte si fotoaparát a zkuste se pak podívat, jaké kanceláře mají jiní poslanci.

Dobře. Ale proč jste si vybral právě prostory pana Zelenky?

Já znám pana Zelenku dvacet let. Severočechy jsme společně udělali, abychom vyhnali z radnice Mostu korupci. To se povedlo. Já si Zelenky vážím. Když začne dělat podnikatelské prostory, tak jsou krásné, moderní a nejsou - na to, jak jsou zařízeny - až tak drahé. Řeknu vám to na rovinu, já jsem ho tím chtěl podpořit, něco mu vrátit. Já mu nic nedlužím, mohl si tam dát kohokoliv jiného.

Z náhrad na kancelář jste loni čerpal maximum - 326 400 korun. Můžete popsat, jak moc jsou tedy ty prostory za takovou cenu moderní?

Když se přijedete podívat, tak já vám to otevřu. Lidé z ulice kancelář vidí, mohou ji navštívit. Vidí tam senátora, oba poslance. Mohou si tam zajít na toaletu. Můžeme tam pořádat jednání s třiceti lidmi, různé akce. Já už nic jiného platit nemusím, nemusím si objednávat sál. Je tam 160 metrů čtverečních, mám tam úplně všechno. Moc se mi to líbí.

Tento prostor vám nabídl pan Zelenka sám?

Zelenka to nepotřeboval. Řekl jsem si to já. On je bohatý člověk.

Kritizujete, že někteří poslanci mají mnohem horší prostory než vy. Víte o někom konkrétním?

Nevím, ale když mi kluci popisují, kolik platí třeba v Brně, tak se jim chechtám a říkám: To snad ne. Komunisté si musí platit za kancelář a pak jde do stranické kasy dvacet tisíc za čtyři metry čtvereční. To je trošku divné.

Vy jste si vybral pana Zelenku také jako svého asistenta. Proč?

Mám ho hlavně z toho důvodu, protože má kontakty s Babišem. A může kdykoli přijít do Sněmovny, dělá se mnou Severočechy.cz. To gró (hlavní díl peněz na platy asistentů - pozn. red.) má druhá asistentka Iveta Mayerová, ta dělá ty největší práce, žádosti, ta to nejvíc oddře.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy