Politik o drahé kanceláři: Lidé nás tam vidí. A mohou na WC

Radek Nohl Radek Nohl
25. 3. 2015 19:12
Poslanec Bronislav Schwarz v rozhovoru svérázně vysvětluje, proč si ze státního pronajímá kancelář u podnikatele Jiřího Zelenky - zakladatele hnutí, jehož je členem a které ho vyneslo do Sněmovny.
Bronislav Schwarz
Bronislav Schwarz | Foto: www.anobudelip.cz

Most - Bronislav Schwarz má regionální kancelář v domě Jiřího Zelenky - zakladatele hnutí Severočeši.cz, jehož je poslanec nyní předsedou. V krátkém rozhovoru pro Aktuálně.cz Schwarz otevřeně přiznal, že si prostory vybral, protože se chtěl Zelenkovi odvděčit.

"Řeknu vám to na rovinu, já jsem ho tím chtěl podpořit, něco mu vrátit," prohlásil poslanec zvolený na kandidátce Babišova ANO.

Jiří Zelenka, mostecký podnikatel a politik.
Jiří Zelenka, mostecký podnikatel a politik. | Foto: Ludvík Hradilek

Z veřejných peněz Schwarz v loňském roce poslal Zelenkovi za pronájem 326 400 korun, každý měsíc tedy 27 200 korun. Což je maximum, které mohl z náhrad na kancelář v severočeském Mostě vyčerpat.

S Jiřím Zelenkou se prý Schwarz zná dvacet let. A dnes kromě toho, že si u něj pronajímá kancelář, zaměstnal podnikatele jako svého poslaneckého asistenta. Prý hlavně proto, že má Zelenka kontakty s ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. A s průkazkou asistenta má volný přístup do Poslanecké sněmovny.

Proč máte poslaneckou kancelář v domě podnikatele Jiřího Zelenky, který je zakladatelem hnutí Severočeši.cz, jehož jste členem a dostal jste se díky němu i do krajského zastupitelstva?

Já s tím nemám problém. Přijďte se ke mně podívat, vezměte si fotoaparát a zkuste se pak podívat, jaké kanceláře mají jiní poslanci.

Dobře. Ale proč jste si vybral právě prostory pana Zelenky?

Já znám pana Zelenku dvacet let. Severočechy jsme společně udělali, abychom vyhnali z radnice Mostu korupci. To se povedlo. Já si Zelenky vážím. Když začne dělat podnikatelské prostory, tak jsou krásné, moderní a nejsou - na to, jak jsou zařízeny - až tak drahé. Řeknu vám to na rovinu, já jsem ho tím chtěl podpořit, něco mu vrátit. Já mu nic nedlužím, mohl si tam dát kohokoliv jiného.

Z náhrad na kancelář jste loni čerpal maximum - 326 400 korun. Můžete popsat, jak moc jsou tedy ty prostory za takovou cenu moderní?

Když se přijedete podívat, tak já vám to otevřu. Lidé z ulice kancelář vidí, mohou ji navštívit. Vidí tam senátora, oba poslance. Mohou si tam zajít na toaletu. Můžeme tam pořádat jednání s třiceti lidmi, různé akce. Já už nic jiného platit nemusím, nemusím si objednávat sál. Je tam 160 metrů čtverečních, mám tam úplně všechno. Moc se mi to líbí.

Tento prostor vám nabídl pan Zelenka sám?

Zelenka to nepotřeboval. Řekl jsem si to já. On je bohatý člověk.

Kritizujete, že někteří poslanci mají mnohem horší prostory než vy. Víte o někom konkrétním?

Nevím, ale když mi kluci popisují, kolik platí třeba v Brně, tak se jim chechtám a říkám: To snad ne. Komunisté si musí platit za kancelář a pak jde do stranické kasy dvacet tisíc za čtyři metry čtvereční. To je trošku divné.

Vy jste si vybral pana Zelenku také jako svého asistenta. Proč?

Mám ho hlavně z toho důvodu, protože má kontakty s Babišem. A může kdykoli přijít do Sněmovny, dělá se mnou Severočechy.cz. To gró (hlavní díl peněz na platy asistentů - pozn. red.) má druhá asistentka Iveta Mayerová, ta dělá ty největší práce, žádosti, ta to nejvíc oddře.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy