Kvůli pronájmu radarů ve Varnsdorfu soukromé firmě policisté obvinili pět lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2019 15:44
Policie obvinila pět lidí kvůli pronájmu radarů na měření rychlosti ve Varnsdorfu na Děčínsku. Ráno policisté zadrželi tři lidi, podle České televize je mezi nimi i starosta města Stanislav Horáček (za ANO). Radary provozuje soukromá společnost Water Solar Technology, která dostává peníze za každé změřené překročení rychlosti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

"Dnes jsme zahájili stíhání proti pěti osobám v dané věci," uvedla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Tři lidé podle ní zůstávají zadrženi. "Nyní pokračujeme v úkonech trestního řízení a rozhodujeme o dalším postupu," řekla.

S firmou WST město opakovaně uzavřelo smlouvu o provozu radarů. Společnost získává od města peníze za každé změřené překročení rychlosti. Data z radarů dostává městská policie a předává je městskému úřadu.

Vedení města kritizovala už dříve opozice, která postup považuje za nezákonný. Vadí jí mimo jiné stanovení ceny za přestupek, která podle nich motivuje soukromníka, aby přestupků bylo co nejvíc. Vedení radnice kritiku odmítá. Tvrdí, že město protiprávně nejedná a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem.

Kvůli vypsání zakázky dostal Varnsdorf od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže tři pokuty v celkové výši 950 tisíc korun. Dvě z nich předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj vrátil úřadu k novému projednání. Proti třetí pokutě podalo město rozklad.

Postup Varnsdorfu při ukládání pokut za překročení rychlosti označil v říjnu jako protiprávní i tehdejší zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Podle judikatury Nejvyššího správního soudu je nezákonné, aby třetí osoba měla hmotný zájem na výsledcích měření radaru. Na Varnsdorf podalo kvůli spornému pronájmu radarů žalobu ministerstvo vnitra k ústeckému krajskému soudu. Kvůli zakázce policisté už začátkem října zasahovali na městském úřadě, v domě starosty a u majitele WST.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 5 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy