Mimořádná zpráva

Majitel radaru dostává 290 korun z každého přestupku. Teď zařízení někdo poškodil

ČTK ČTK
19. 2. 2019 10:48
Ve Varnsdorfu na Děčínsku někdo poškodil radar na měření rychlosti. Škoda je odhadnuta na 350 tisíc korun. Policie nyní zjišťuje, čím byl poničen. Měřicí zařízení patří soukromé firmě, která ho městu za poplatek pronajímá. Za každý zaznamenaný přestupek náleží pronajímateli 290 korun. Způsob úhrady je podle ministerstva vnitra v rozporu se silničním zákonem.
Radar, ilustrační foto
Radar, ilustrační foto | Foto: iStock

Případ poškozeného radaru v části Studánka policisté vyšetřují od neděle. "Na místě byly zajištěny stopy, které se budou odesílat na expertízu. Ta by měla upřesnit, čím byl radar poškozen," uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová. Pachateli přečinu hrozí trest odnětí svobody do jednoho roku nebo pokuta.

Radary ve Studánce jsou v provozu od jara loňského roku. Ministerstvo vnitra při posuzování zákonnosti smlouvy města a soukromé firmy vycházelo z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Podle něj není přípustné, aby třetí osoba měla jakýkoli hmotný zájem na výsledcích měření stacionárního zařízení.

"Obec si tak může pronajmout od soukromých subjektů měřicí zařízení, nicméně částka placená za pronájem těchto zařízení nesmí být odvozena od výsledků měření stacionárního zařízení," řekl mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel.

Město se do konce února musí k rozporu smlouvy se zákonem vyjádřit. "Pokud by však město nezjednalo v dané věci nápravu, bylo by ministerstvo vnitra nuceno přistoupit k uplatnění dozorových opatření, které mohou vést až k podání návrhu na zrušení předmětného usnesení příslušnému správnímu soudu," uvedl Korbel.

Pokud je soukromý subjekt hmotně zainteresován na výsledcích měření stacionárního zařízení, může tato skutečnost podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu vytvářet i pochybnost o zákonnosti celého přestupkového řízení, upozornilo ministerstvo vnitra.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 1 hodinou

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy