Policie: V těle mrtvých dravců z Litoměřicka byl jed

ČTK ČTK
26. 9. 2013 6:40
Policie případ vyšetřuje pro podezření z týrání zvířat.
Foto: Reuters

Radešín - V těle některých mrtvých dravých ptáků nalezených u Radešína na Litoměřicku se potvrdila přítomnost jedovatého karbofuranu. Sdělila to litoměřická policejní mluvčí Pavla Kofrová. Policie případ vyšetřuje pro podezření z týrání zvířat.

Ornitologové ohlásili nález několika mrtvých dravých ptáků u Radešína 23. srpna. V jejich těle policejní expertizy neprokázaly přítomnost jedu, příčina jejich úhynu zůstala neznámá.

Další uhynulé ptáky ornitologové ve stejné lokalitě objevili o pět dní později. Celkem je tu podle nich za toto období zdokumentováno 22 případů zabitých dravců.

"Na základě dalších expertiz bylo zjištěno, že v další části uhynulých dravých ptáků v katastru obce Radešín se potvrdila přítomnost karbofuranu. Případ je nadále šetřen pro podezření z trestného činu týrání zvířat a přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu," uvedla Kofrová.

Podobný případ řešili policisté u Radešína i vloni, kdy se rovněž prokázala otrava karbofuranem. Pachatel ale nebyl dopaden.

Ornitologové krátce po nálezu vyslovili domněnku, že dravce někdo úmyslně tráví, někteří byli podle nich zastřeleni. Mezi nalezenými mrtvými dravci byl letos například kriticky ohrožený luňák červený, káně lesní či moták pochop.

"Za posledních 60 let, kdy je u nás trávení nelegální, nebyl nikdy nikdo usvědčen. Nevíme, kdo to dělá a jaké k tomu má motivy," uvedl před časem ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Dodal ale, že jednou z domněnek může být to, že se dravců takto zbavují myslivci, kteří je vnímají jako škůdce snižující stavy zvěře.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy