Policie dopadla drogový gang, který zásoboval celé Ústecko pervitinem. Obvinila 14 lidí

ČTK ČTK
5. 5. 2016 17:10
Ústečtí kriminalisté dopadli skupinu výrobců a distributorů pervitinu. Obvinili 14 lidí, z toho šest je ve vazbě. Vyšetřování trvalo téměř rok. Pachatelé dováželi k výrobě drog léky z Polska, následně je dopravili do Ústí nad Labem, kde z nich výrobci dělali pervitin. Tím pak zásobovali de facto celé Ústecko. Policie eviduje asi šest kilogramů pervitinu, který skupina vyrobila, skutečné množství je však podle Blína asi třikrát větší.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ústí nad Labem - Policie rozbila organizovanou skupinu výrobců a distributorů pervitinu, která drogami zásobovala Ústecko. Obvinila 14 lidí, šest jich skončilo ve vazbě, uvedl vedoucí takzvaného Toxi týmu krajské policie Radek Blín. Podle něj jde zřejmě o největší úspěch specializované jednotky, která v Ústeckém kraji funguje od konce roku 2014.

Kriminalisté na případu pracovali od loňského června. Skupina využívala k výrobě drogy léky, které se volně prodávají v Polsku. "Skupina měla členy, kteří vozili léky z Polska, kde je nakupovali v lékárnách blízko hranic. Do první obce v Polsku chodili pěšky. Léky se pak dopravily do Ústí nad Labem, kde už bylo několik lidí, kteří byli připraveni vyrobit drogu," řekl Blín. Skupina měla podle policie klíčového organizátora, který mimo jiné vybíral, kdo bude drogy vyrábět.

Hlavní organizátor zemřel

Do složité situace se kriminalisté dostali poté, co muž, který byl podle policie hlavním organizátorem, tragicky zemřel. Pozici organizátora pak podle Blína převzal člověk, o jehož zapojení měli kriminalisté do té doby jen neucelené informace. "Vzal to pevně do rukou, začalo to opět běhat tak, jak jsme byli zvyklí s tím, že objem léčiv se ještě zvýšil," doplnil Blín.

Kriminalisté ve třech fázích zadrželi v březnu a v dubnu 14 lidí ve věku od 20 do 45 z Ústecka a obvinili je z nedovolené výroby drog, šest z nich poslal soud do vazby. Při 15 domovních prohlídkách zajistila tři varny pervitinu a další věci. Policie zadokumentovala 83 000 tablet s obsahem pseudoefedrinu, ze kterého skupina vyrobila asi šest kilogramů pervitinu.

"Myslíme si, že zadokumentovanou máme asi třetinu, skutečné množství bylo mnohem vyšší," doplnil Blín. Uvedl, že skupina zásobovala drogami především Ústecko. Dosah odběratelů byl podle Blína v desítkách. "Je možné, že se počet obviněných ještě zvýší," dodal Blín.

Specializovaný Toxi tým působí v Ústeckém kraji od konce roku 2014 a má 56 policistů. Za loňský rok odhalil 34 laboratoří na výrobu drog, 31 pěstíren, zajistil přes 73 kilogramů marihuany a kilogramy pervitinu.

 

Právě se děje

Další zprávy