Policie: rekonstrukce ústeckého muzea byla předražená

ČTK ČTK
10. 1. 2012 9:37
Kriminalisté šetří v souvislosti s muzeem tři trestné činy, zatím nikoho neobvinili
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem - Policejní vyšetřování dospělo k tomu, že rekonstrukce muzea v Ústí nad Labem byla předražena o 182 milionů korun.

Kriminalisté v této souvislosti vyšetřují tři trestné činy. V úterý to napsal Ústecký deník.

Státní zástupce Tomáš Skála listu řekl, že věc se prošetřuje pro podezření ze spáchání trestných činů porušování při správě cizího majetku, poškození finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu.

Pachatelům za to hrozí až desetiletý trest. Policie podle Skály ještě neobvinila konkrétní osoby a státní zástupce ani neupřesnil, jak kriminalisté k částce dospěli.

Náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha deníku řekl, že město neví nic o detailech vyšetřování. Spekulace o předražení zakázky ale prý už několikrát slyšel.

"Vycházejí z rozdílu cen v první soutěži a z ceny ve druhé soutěži," řekl deníku. Podle něj ale byly soutěže jiné vzhledem k rozsahu plánovaných prací.

Na projektu jako hlavní projektant pracoval ústecký architekt Zdeněk Havlík. Rozpočet podle něj odpovídal projektu v příslušné cenové hladině, která byla platná pro rok 2005.

Generálním dodavatelem rekonstrukce se stala společnost Insky. Její jednatel Jaroslav Štráchal listu potvrdil, že ho policie již oslovila.

Magistrát využil evropské dotace

Vlastní stavební práce trvaly dva roky. Město nejprve vypsalo výběrové řízení, které vyhrála liberecká firma Syner. Ta chtěla muzeum opravit za 324 milionů korun.

Město ale dostalo jen 65 milionů korun ve formě dotací z ministerstva pro místní rozvoj. Protože by muselo zbytek doplatit, soutěž magistrát zrušil.

Prohlédněte si muzeum:

Na pozdější opravu město navýšilo rozpočet na 418,5 milionu korun a získalo evropskou dotaci 336 milionů korun. Podle Štráchala se na stavbě podílelo deset velkých subdodavatelů. Nejdražší položkou byla záchrana historických nástěnných maleb, které stavaři nečekaně objevili.

Rekonstrukce zahrnula také inženýrské sítě, střechy a půdní prostory, kde vzniklo nové patro, ve kterém jsou kanceláře a laboratoře, uzavírá deník.

Muzeum se zavřelo 1. ledna 2006. Jeho oprava trvala pět a půl roku a stála celkem 446,7 milionu korun. Slavnostní otevření se konalo loni v červnu. Součástí muzea se stalo nové oddělení česko-německých vztahů.

 

Právě se děje

Další zprávy