Policie prověřuje další případy úmrtí v rumburské nemocnici

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 8. 2014 0:10
Jde o vytipované případy, u kterých je třeba prověřit způsob smrti, zatím ale policie obvinění bývalé zdravotní sestře nerozšířila.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Rumburk (Děčínsko) - Policie zatím nezjistila další případy podezřelých úmrtí pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku, kvůli nimž by rozšířila obvinění bývalé zdravotní sestry. Tu policisté od minulého týdne viní z vraždy sedmdesátileté ženy. Některá další úmrtí ale prověřují. "Jde o vytipované případy, u kterých je třeba prověřit, zda se obviněná nedopustila protiprávního jednání," řekl ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec.

"Policie prověřuje z hlediska správného postupu nebo pochybností, že by tam mohlo dojít k nějakému úmyslnému jednání vůči jiným pacientům, v těch 11 případech," řekl Jakovec v České televizi.

Lékař, který měl v době úmrtí zmíněné pacientky na oddělení službu, v pondělí vyzval ředitele nemocnice Darka Švába, aby odstoupil z funkce. Prý svým postupem v kauze poškodil nemocnici. Ředitel to ale nezvažuje a výtky lékaře Petra Vondráčka odmítá.

Policie nechce k dalšímu průběhu vyšetřování sdělovat žádné informace. "Sdělením obvinění vyšetřování nekončí, kriminalisté na případu dál pracují," řekla mluvčí Veronika Hyšplerová.

Obvinění padne nejdřív za půl roku

Podle Jakovce je dosavadní obvinění padesátileté zdravotní sestry podložené dostatečnými důkazy. "To potvrdil svým rozhodnutím i soud, který poslal ženu do vazby," řekl Jakovec. Kdy by mohla být poslána před soud, nechtěl spekulovat. "Bude to v řádech měsíců, minimálně půl roku," uvedl s tím, že mimo jiné bude třeba zajistit řadu znaleckých posudků.

Sedmdesátiletá onkologická pacientka v rumburské nemocnici zemřela v noci z 5. na 6. června. Vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Lék jí podle policie podala zdravotní sestra. Padesátiletá žena je ve vazbě a hrozí jí až 18 let vězení. Z nemocnice, kde pracovala, byla propuštěna.

Nemocnice zpřísnila normy

Vedení Lužické nemocnice v Rumburku po tomto úmrtí pacientky zpřísnilo vnitřní předpisy. Zpřísnění se podle předsedy představenstva nemocnice Darka Švába týká kontrol zdravotní dokumentace, hlavně na jednotce intenzivní péče, kde pacientka zemřela. "Také jsme upravili vnitřní směrnici ohledně nakládání s nejzávažnějšími léky, například s opiáty," řekl Šváb.

Předcházející vnitřní normy nemocnice přitom podle něj splňovaly předepsané standardy. "V tomto případě se nejednalo o selhání systému, ale jednotlivce. Trestnému činu lze těžko zabránit," uvedl Šváb.

Zopakoval, že vnitřní prověřování dalších podezřelých úmrtí pacientů neodhalilo žádný jiný případ, který by poukazoval na úmyslné či jen nedbalostní pochybení ze strany zaměstnanců nemocnice.

Vondráček: ředitel mohl nemocnici poškodit

Vondráček ale tvrdí, že ředitel svým postupem v případu nemocnici poškodil. Lékaře prý také lživě obvinil z toho, že znehodnotil důkazy a událost řádně nenahlásil. Šváb ale nařčení odmítá. "Pro svá tvrzení máme listinné a jiné důkazy. Věřím, že u soudu vyjdou na povrch," řekl Šváb. Vedení společnosti podle něj nechce případ zamést pod koberec, ale naopak ho řádně vyšetřit, a to po linii pracovně-právní.

V tomto případě se nejednalo o selhání systému, ale jednotlivce. Trestnému činu lze těžko zabránit.

Šváb současně odmítl možný politický podtext, který Vondráček ve svém tiskovém prohlášení naznačil. Oba bývalí spolustraníci z ČSSD kandidují v podzimních volbách každý za jinou stranu. Vondráček dál za ČSSD a Šváb, který je místostarostou Rumburku, po svém vyloučení ze sociální demokracie kvůli nezaplacení členských příspěvků kandiduje za hnutí RUMBURÁCI.cz. "Vyšetřování podezření z vraždy nemůže mít politický podtext," řekl Šváb.

Vondráček v nemocnici už nepracuje, nedávno dal výpověď prý kvůli tomu, že mu ředitel bezdůvodně snížil odměny. "Vykazoval práce v časech, kdy v nemocnici nebyl a pracoval ve své soukromé ambulanci," řekl Šváb.

Nemocnice s bohatou historií

O rumburské nemocnici se loni psalo kvůli pochybení ve zdravotnické dokumentaci. Úřad pro ochranu osobních údajů uložil zařízení pokutu 120 tisíc korun za to, že dokumenty nedostatečně zabezpečilo a nepořizovalo elektronické záznamy. Ve věci byla podána správní žaloba a nyní se řeší u soudu.

Rumburská nemocnice na sebe upozornila už v roce 1999. Pět žen si tam po gynekologické operaci stěžovalo na úplnou necitlivost nohou nebo bolesti a brnění. Odborný lékař (neurolog) po vyšetření zjistil, že jejich potíže jsou způsobeny poškozením nervů dolních končetin při operaci.

Na základě toho požadovaly ženy odškodnění od Lužické nemocnice. Ta byla pro podobné případy pojištěna a poškozené ženy dostaly náhradu škody, maximálně však necelých 20 tisíc korun.

Ředitel je obviněn z vydírání

Také o Švábovi média v posledních měsících informovala, a to kvůli obvinění z útisku, vydírání a podněcování k trestnému činu. Policie Švába loni zadržela a pro možné ovlivňování svědků byl měsíc ve vazbě.

Šváb podle kriminalistů při poradě městských policistů pobízel podřízené k nekalým praktikám při výkonu povolání a zastrašoval je. Z vydírání byl obviněn později. Bývalému členovi ČSSD hrozí až osm let vězení. Soud bude 7. října.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy