Policie podezřívá ústecký magistrát ze zneužívání pravomoci

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2014 15:29
Úředníci prý odkládají velké množství dopravních přestupků, aniž by je řešili. Postup magistrátu prošetřují kriminalisté.
Budova magistrátu v Ústí nad Labem,
Budova magistrátu v Ústí nad Labem, | Foto: Oficiální stránky Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Policie prověřuje postup úředníků ústeckého magistrátu při řešení dopravních přestupků. Potvrdila to mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Kriminalisté se zajímají o to, proč úředníci odboru kontroly velké množství dopravních přestupků odkládají, aniž by se je pokusili trestat.

"Vyšetřujeme podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Trestní oznámení jsme dostali prostřednictvím státního zastupitelství," řekla Hyšplerová a dodala, že bližší informace kriminalisté sdělovat nebudou.

Úředníci mají projednávat a případně trestat například přestupky spočívající v překročení povolené rychlosti a jízdě na červenou. Velkou část agendy tvoří přestupky, které jim předává městská policie. Městská policie předala například loni úředníkům k řešení 4 838 přestupků, do letošního 25. června pak 1857 případů.

"Předáváme případy špatného parkování nebo nezaplacení parkovného," řekl zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný. Uvedl, že celkový počet přestupků ve městě je až dvojnásobně vyšší.

"Zhruba v polovině případů zaplatí hříšníci hned, případně během několika dnů na našich služebnách," doplnil Novotný.

Mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová řekla, že za loňský rok úředníci řešili bezmála 11 tisíc přestupků, odložením skončila třetina z nich. Jde podle ní ale například i o případy cizinců nebo těch, kdy se majitel vozidla odvolal na osobu blízkou.

Přestupky dříve řešil a trestal odbor dopravy. Na odbor kontroly radnice přešly poté, co úředníci nepotrestali za jízdu pod vlivem alkoholu někdejšího radního Jiřího Madara. Dva úředníky za to poslal státní zástupce před soud s tím, že zneužili svou pravomoc. Soud je nakonec obžaloby zprostil.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko. Spolupráce se zeměmi V4 je pro něj priorita

před 49 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy