Policie dopadla trojici lupičů, kteří napadli seniorku. Pomohla databáze DNA

ČTK ČTK
24. 3. 2016 15:43
Policie objasnila sérii loupežných přepadení v Ústeckém a Středočeském kraji. Dva muži a jedna žena letos v lednu a únoru přepadli několik čerpacích stanic a rodinných domů. K pachatelům policii dovedl případ přepadení seniorky na Mostecku, která v sebeobraně jednomu z lupičů ukousla kus rukavice. Policisté z ukousnuté části získali DNA a pachatele dopadli i s jeho komplici. Konečné číslo spáchaných loupeží ještě není jisté. Obvinění muži jsou ve vazbě, žena je stíhaná na svobodě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Most - Policie objasnila sérii loupežných přepadení, která se stala v lednu a únoru v Ústeckém a Středočeském kraji. Obvinila dva muže a jednu ženu. Klíčovým pro objasnění případu bylo brutální přepadení seniorky na Mostecku, řekl ve čtvrtek novinářům ředitel mostecké policie Jiří Volprecht. K odhalení hlavního podezřelého přispěla databáze DNA.

Kriminalisté viní trojici z loupeže ve spolupachatelství. Zatím jí prokázali pět přepadení čerpacích stanic a jedno loupežné přepadení seniorky. Právě tento skutek byl podle policistů pro vyšetřování klíčový.

Kamera v taxíku zachytila nepovedené loupežné přepadení osmnáctiletého Victora Martinéze-Herrery na ulici v pennsylvánském Readingu.
1:18
Kamera v taxíku zachytila nepovedené loupežné přepadení osmnáctiletého Victora Martinéze-Herrery na ulici v pennsylvánském Readingu. | Video: Reuters

Dva muži s pistolí v ruce ženu přepadli v jejím domku v obci na Mostecku 18. ledna. "Požadovali peníze a šperky. Ženu spoutali na rukách i nohách, chvílemi zdůrazňovali svoje pohrůžky tím, že ji škrtili," řekl novinářům Volprecht. Čtyřiasedmdesátiletá žena se bránila, jednoho z pachatelů kousla. "Na místě činu zůstal kus jeho plastové rukavice, což se ukázalo jako důležité vodítko," řekl Volprecht.

Z kusu rukavice kriminalisté zajistili profil DNA, databáze poté podle kriminalistky Dagmar Zieglerové ukázala shodu. "Šlo o muže, který byl v minulosti devětkrát soudně trestán za majetkové trestné činy a také za loupež," doplnila Zieglerová.

Muže a jeho partnerku zadržela v domku na Kladensku zásahová jednotka. Kriminalisté pak po odčerpání jímky našli kukly a rukavice a makety pistolí, které obvinění při loupežích používali. Později policie zadržela třetího podezřelého, bratra obviněné ženy.

Kromě přepadení seniorky policisté obviněným prokázali i pět loupežných přepadení čerpacích stanic. Z benzinek kromě peněz brali dálniční známky. Jednu z nich měl hlavní podezřelý na svém autě.

Podle kriminalistky Anity Akulenkové ale nemusí jít o konečné číslo. "Prověřujeme i další trestnou činnost. Nejen loupežná přepadení, ale například i vloupání do rodinných domků, která by mohli mít na svědomí tito pachatelé," řekla Akulenková. Škodu policie zatím vyčíslila na víc než 80 000 korun.

Obviněné muže vzal soud do vazby, žena je stíhaná na svobodě.

 

Právě se děje

Další zprávy