Policie dopadla recidivistu, který kradl z hrobů zlaté zuby

ČTK ČTK
14. 8. 2015 15:37
Kriminalisté ho obvinili z hanobení lidských ostatků a poškozování cizí věci, soud ho poslal do vazby.
Hřbitov, ilustrační foto
Hřbitov, ilustrační foto | Foto: Wikimedia Commons

Děčín - Přes 80 hrobek v Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji vykradl podle policie jedenapadesátiletý recidivista z Litoměřic. Zaměřoval se na krádeže zlatých zubních náhrad, především ze starších, honosně vypadajících hrobek, řekla policejní mluvčí Petra Trypesová.

Kriminalisté ho obvinili z hanobení lidských ostatků a poškozování cizí věci, soud ho poslal do vazby.

Muž podle policie hroby vykrádal od loňského podzimu do letošního července. První případ kriminalisté zaznamenali v Krásné Lípě na Děčínsku. Nejvíc vykradených hrobů, asi 60, bylo podle Trypesové v Rumburku.

"Hrobky otvíral v místech, kde předpokládal, že je hlava. Z ostatků pak kradl zubní zlato. Nezáleželo mu na tom, jak velkou spoušť napáchá. "Zaměřoval se na hrobky, které na první pohled vypadaly honosně," řekla Trypesová. Kolik zlata muž ukradl, policie zatím neví.

"Není jasné, zda se všechny škody podaří dohledat, protože u řady z případů už nejsou pozůstalí. A ne všichni pozůstalí vědí, co přesně v hrobce bylo," řekla Trypesová. Zlato už kriminalisté nedohledali, předpokládají, že skončilo roztavené u překupníků.

Vnikání do hrobek je životu nebezpečné

Muž při vykrádání hrobek často poškodil desky na náhrobcích i rakve. Dostat se uměl i do rakví s kovovým obalem, například z cínu.

"Vnikal do nich mechanicky, žádnou techniku na to neměl," doplnila Trypesová. Kriminalisté na muže přišli díky silniční kontrole ze začátku letošního roku. Při prověřování případu zjistili, že se na Šluknovsku pohybuje recidivista, který byl za podobnou činnost už dříve odsouzen. Teď mu hrozí až tři roky vězení, soud ho poslal do vazby.

Policisté důrazně varují před jakýmkoli vnikáním do hrobek. Kromě možného porušení zákona může být prostředí v hrobce podle Trypesové i život ohrožující.

"V jedné z nich byl zaznamenán i antrax. V hrobkách je dlouhodobě stabilní prostředí a není výjimečné, že v nich jsou i viry a bakterie nemocí, na které daný člověk zemřel," doplnila Trypesová.

 

Právě se děje

Další zprávy