Policejní zásah v dotačním úřadu. Zadržen i bývalý šéf

Radek Nohl Radek Nohl
3. 7. 2012 11:48
Protimafiánský útvar na severu Čech zadržel a následně obvinil celkem čtyři osoby
Foto: Policie ČR

Ústí nad Labem - Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zasahovali v budově Úřadu Regionální rady Severozápad.

Nakonec zadrželi čtyři osoby. Dvě z nich jsou pracovníci úřadu. Krátce poté je policie také obvinila.

Mezi zadrženými je podle informací Aktuálně.cz i bývalý ředitel úřadu Petr Kušnierz. Ten přitom již v současné době stojí kvůli přijetí úplatku před soudem.

"Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zadržel čtyři lidi," řekla Aktuálně.cz náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenka Bradáčová. Zároveň dodala, že mezi nimi není žádný politik.

Podle mluvčí Úřadu Regionální rady Severozápad Marcely Klíchové si policisté přišli pro dva úředníky přímo do sídla regionální rady.

Policejní akce souvisí s domovní prohlídkou, kterou vyšetřovatelé provedli před měsícem právě v Úřadu regionální rady Severozápad a také v budově krajského úřadu.

Policie zadržela šéfku odboru

Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták uvedl, že zadržené osoby obvinili ze zneužití pravomoci a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Úřad Regionální rady Severozápad.
Úřad Regionální rady Severozápad. | Foto: ROP Severozápad

Zdroj ČTK potvrdil, že byla zadržena jedna žena, která je vedoucí odboru, a jeden muž, který je vedoucím oddělení.

Podle informací Aktuálně.cz by se mělo jednat o vedoucí ústeckého územního odboru Irenu Kotlanovou a právníka Jana Martinovského.

Kotlanová je přitom označována za klíčovou úředníci. Právě její odbor rozhodoval o tom, kdo bude projekty hodnotit a následně i kontroloval, jak se dotace využívají.

Během policejní akce, která se konala 1. června, si policisté přišli i pro dokumenty k projektu na propagaci rekultivovaných dolů.

Na nedávném zasedání Výboru Regionální rady Severozápad to potvrdil ředitel úřadu Pavel Karel Markvart. Zároveň dodal, že kraj na tento projekt nezíská z Evropské unie ani korunu.

Prezident křtil rypadlo Severočeských dolů, podívejte se:

Kraj rozpustí miliony v reklamě

Jenže hejtmanství se rozhodlo, že ho zaplatí z vlastního rozpočtu a uvolní na něj asi 24 milionů korun.

Z toho podle smluv, které má Aktuálně.cz k dispozici a u nichž je jméno ústecké hejtmanky Jany Vaňhové, půjde zhruba o 20 milionů korun na promítání spotů v Praze, Brně, Hradci Králové, Chomutově nebo Teplicích.

Další miliony bude stát inzerce ve vybraných novinách i na internetu.

Navíc kraj zaplatí za administraci tohoto projektu, kterou má na starosti firma bývalého ústeckého zastupitele a člena ODS Pavla Tošovského. Za expertní práce má podle smlouvy nárok za každou hodinu na 950 korun bez DPH.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na policejní akci na severu Čech pište zde.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy