Policejní zásah v dotačním úřadu. Zadržen i bývalý šéf

Radek Nohl Radek Nohl
3. 7. 2012 11:48
Protimafiánský útvar na severu Čech zadržel a následně obvinil celkem čtyři osoby
Foto: Policie ČR

Ústí nad Labem - Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zasahovali v budově Úřadu Regionální rady Severozápad.

Nakonec zadrželi čtyři osoby. Dvě z nich jsou pracovníci úřadu. Krátce poté je policie také obvinila.

Mezi zadrženými je podle informací Aktuálně.cz i bývalý ředitel úřadu Petr Kušnierz. Ten přitom již v současné době stojí kvůli přijetí úplatku před soudem.

"Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zadržel čtyři lidi," řekla Aktuálně.cz náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenka Bradáčová. Zároveň dodala, že mezi nimi není žádný politik.

Podle mluvčí Úřadu Regionální rady Severozápad Marcely Klíchové si policisté přišli pro dva úředníky přímo do sídla regionální rady.

Policejní akce souvisí s domovní prohlídkou, kterou vyšetřovatelé provedli před měsícem právě v Úřadu regionální rady Severozápad a také v budově krajského úřadu.

Policie zadržela šéfku odboru

Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták uvedl, že zadržené osoby obvinili ze zneužití pravomoci a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Úřad Regionální rady Severozápad.
Úřad Regionální rady Severozápad. | Foto: ROP Severozápad

Zdroj ČTK potvrdil, že byla zadržena jedna žena, která je vedoucí odboru, a jeden muž, který je vedoucím oddělení.

Podle informací Aktuálně.cz by se mělo jednat o vedoucí ústeckého územního odboru Irenu Kotlanovou a právníka Jana Martinovského.

Kotlanová je přitom označována za klíčovou úředníci. Právě její odbor rozhodoval o tom, kdo bude projekty hodnotit a následně i kontroloval, jak se dotace využívají.

Během policejní akce, která se konala 1. června, si policisté přišli i pro dokumenty k projektu na propagaci rekultivovaných dolů.

Na nedávném zasedání Výboru Regionální rady Severozápad to potvrdil ředitel úřadu Pavel Karel Markvart. Zároveň dodal, že kraj na tento projekt nezíská z Evropské unie ani korunu.

Prezident křtil rypadlo Severočeských dolů, podívejte se:

Kraj rozpustí miliony v reklamě

Jenže hejtmanství se rozhodlo, že ho zaplatí z vlastního rozpočtu a uvolní na něj asi 24 milionů korun.

Z toho podle smluv, které má Aktuálně.cz k dispozici a u nichž je jméno ústecké hejtmanky Jany Vaňhové, půjde zhruba o 20 milionů korun na promítání spotů v Praze, Brně, Hradci Králové, Chomutově nebo Teplicích.

Další miliony bude stát inzerce ve vybraných novinách i na internetu.

Navíc kraj zaplatí za administraci tohoto projektu, kterou má na starosti firma bývalého ústeckého zastupitele a člena ODS Pavla Tošovského. Za expertní práce má podle smlouvy nárok za každou hodinu na 950 korun bez DPH.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na policejní akci na severu Čech pište zde.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy