Po požáru ve Vejprtech zůstává jeden pacient ve vážném stavu, je na plicní ventilaci

ČTK ČTK
20. 1. 2020 10:36
Pacient hospitalizovaný v chomutovské nemocnici po nedělním požáru ve Vejprtech je stále ve vážném stavu připojen na plicní ventilaci. Stav dalších se zlepšil. Při požáru v domově pro postižené zemřelo osm lidí, dalších třicet museli záchranáři ošetřit. Příčina požáru zatím není známá.
Požár v domově pro postižené
Požár v domově pro postižené | Foto: ČTK

V péči lékařů zůstává v Chomutově ještě muž ošetřený s popáleninami, jeho stav je dobrý. "V nemocnici v Mostě je dosud v ošetřování jeden pacient, který byl z jednotky intenzivní péče už přemístěn na standardní lůžko," uvedl Ivo Chrástecký, mluvčí Krajské zdravotní, pod niž chomutovská nemocnice patří. 

Krajská zdravotní přijala v nemocnicích v Mostě a Chomutově 17 pacientů, kromě tří už všechny propustila. Další pacienty přijímala městská nemocnice v Kadani. "Jsou tu ještě dva lidé na interně, kteří půjdou dnes (v pondělí) domů. Jeden člověk je na oddělení jednotky intenzivní péče, jeho stav je stabilizovaný. Ten tu ještě zůstane," řekla Lenka Pešová z vedení kadaňské nemocnice.

Klienty, kteří se z nemocnic vrátili, Vejprty rozmisťují v rámci městských sociálních služeb do jiných objektů, a to i do jiných objektů domova Kavkaz, v jehož areálu hořelo. "V nemocnicích nám zůstává celkem pět klientů, 22 se jich už vrátilo," upřesnil vedoucí domova Petr Vagaši.

Policisté ohledávají místo požáru

Policisté spolu s vyšetřovatelem hasičů pokračují v ohledání místa požáru, příčinu jeho vzniku zatím nestanovili. Hořet podle předběžných zjištění začalo v neděli ráno ve společenské místnosti, odkud se požár šířil dál do pokojů.

Starostka Vejprt Jitka Gavdunová (ODS) v neděli uvedla, že v minulosti se několikrát klienti domova pokusili objekt zapálit. Policie případ vyšetřuje jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti.

Vejprty jsou přímo propojené s německou obcí Bärenstein, odděluje je pouze hraniční potok Polava, přesto němečtí hasiči nedorazili, posteskla si starostka. Na místě naopak byly dvě posádky zdravotníků ze sousedního státu. "My jsme je (německé hasiče) nepotřebovali. Na místě byl dostatek sil a prostředků ke zvládnutí situace a požáru," řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. 

Místní jednotka hasičů byla u budovy na kopci jako první deset minut po ohlášení ve 4:59. Další dobrovolní hasiči přijeli z nedaleké Kovářské a následně dorazili profesionální hasiči. Na místě bylo šest jednotek, 12 kusů techniky a 37 hasičů, vystřídalo se celkem 50 hasičů.

"Vzhledem k poloze a místu by další technika byla problematická, měli jsme tam optimální počet všeho," uvedl Marvan s tím, že hasiči obou států spolupracují. "Jezdíme k nim a oni k nám, ale většinou se to týká požárů dlouhodobých, například u požárů lesa, kdy je potřeba co nejvíce jednotek na dopravu vody," uvedl mluvčí hasičů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy