Pervitin mířil za hranice, sedm stánkařů zatkla policie

ČTK ČTK
1. 7. 2013 13:40
Policie na Ústecku podezřívá sedm lidí z prodeje pervitinu a jeho distribuce do Německa
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Bundeszollverwaltung

Petrovice (Ústecko) - Policie minulý týden zadržela sedm lidí, kteří údajně v Petrovicích na Ústecku prodali pervitin za více než 4,5 milionu korun.

Šest z nich skončilo ve vazbě. Podle ústecké policejní mluvčí Valerie Bartošové jim za distribuci pervitinu hrozí až deset let vězení. Zadržení jsou vietnamské národnosti a žijí v Petrovicích a Teplicích.

"Podezřelí v prostoru tržnice i ve stáncích podél cesty v Petrovicích prodávali zájemcům z Německa psychotropní látku metamfetamin, známější pod českým názvem pervitin nebo německým crystal," uvedla Bartošová.

Obchodovali s množstvím od několika gramů pro osobní potřebu až po stogramové zásilky určené pro další distribuci v Německu.


"Zdokumentovali jsme prodej a následný vývoz 2,22 kilogramu pervitinu do Německa v celkové hodnotě téměř 4,5 milionu korun. Přímo při zásahu se zadrželo dalších 202 gramů pervitinu a částka 160 tisíc korun," dodala Bartošová.

Drogový obchod při hranici s Německem se začal rozmáhat před třemi lety. Celníci i policisté z obou stran hranice proto začali úzce spolupracovat a zaměřili se na potírání drogové kriminality a na přepravu drog z Čech do Německa.

Výrazný nárůst množství zadržené drogy i počtu lidí, kteří ji prvně vyzkoušeli, zaznamenaly podle policejních statistik zejména příhraniční spolkové země Sasko a Bavorsko.


Pervitin si němečtí konzumenti a dealeři jezdí nejčastěji obstarávat do asijských tržnic v českém pohraničí, kde je vyjde výrazně levněji než na německém trhu.

Bavorští politici kvůli tomu kritizovali českou právní úpravu, podle které držení do dvou gramů této drogy není trestným činem, ale jen přestupkem, což podle Mnichova povzbudilo výrobce pervitinu a zapříčinilo jeho současný boom v regionu.

České ministerstvo vnitra nyní plánuje tuto hranici snížit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy