Pervitin i brokovnice. Policie našla sklad zbraní a drog

ČTK ČTK
16. 4. 2015 16:49
Nález v Chomutově kriminalisty překvapil. Ve skladu měl věci ukryté muž, kterého policie vyšetřovala pro loupež a vydírání.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Irena Hošková\Economia

Chomutov - Dva kilogramy semtexu, samopaly, stovky nábojů a velké množství drog našli chomutovští kriminalisté při prohlídce truhlářské dílny na sídlišti Březenecká.

Věci tam měl ukryté muž, kterého policie původně stíhala společně s dalšími dvěma komplici za loupež a vydírání. Nález velkého množství zbraní a drog kriminalisty překvapil a byl dílem náhody, řekl ředitel chomutovské policie Jaroslav Peleška.

Zbraně a výbušniny byly ukryté v krabicích. "Semtex sám o sobě není nebezpečný, vytváří pouze tlakovou vlnu. Pokud by ale byl v nějakém uzavřeném obalu, který je nařezán na nějaké fragmenty, nebo k němu byly přidané například ocelové kuličky, tak je schopný mít smrtící účinek na stovky metrů," řekl kriminalista Filip Treml. Kromě samotné výbušniny byly v dílně i rozbušky a všechny potřebné věci k tomu, aby bylo semtex možné téměř okamžitě použít.

Kauzu otevřelo přepadení

Kauzu otevřelo březnové přepadení muže z Chomutovska, kterého brutálně zbili kvůli dřívějšímu sporu tři muži, kteří mu ukradli auto. Zraněný se doteď léčí v nemocnici.

"Sama oběť loupež nenahlásila. Dozvěděli jsme se o ní od lékařů. Zraněný muž nás žádal, abychom případ dál nevyšetřovali," řekl Peleška s tím, že muž s kriminalisty odmítal spolupracovat.

"Vlastním operativním šetřením a zjišťováním informací ze zločineckého prostředí jsme si natipovali pachatele, které jsme pak s pomocí zásahové jednotky zadrželi," uvedl Peleška. Všichni tři byli obviněni z loupeže a vydírání.

Pravděpodobně nová skupina

Kriminalisté v dílně objevili semtex, desítky zbraní, 300 gramů pervitinu a přes 150 gramů marihuany. "Vůbec nevíme, kde si zbraně opatřovali, jaké s nimi měli úmysly. Rovněž nemáme žádné poznatky o tom, že by drogy prodávali, je to pro nás v Chomutově nová skupina," řekl Peleška.

Mezi nalezenými zbraněmi byly samopaly, útočné pušky i brokovnice. I když je ještě neprohlédli experti na balistiku, jsou policisté přesvědčeni o tom, že jsou plně funkční.

"A rozhodně nejde o sběratelskou sbírku, ale vražedné zbraně," řekl Peleška. Jednoho z obviněných proto kriminalisté obvinili i z nedovoleného ozbrojování. Trestní stíhání zřejmě rozšíří i kvůli nalezeným drogám.

Experti na balistiku budou dále zkoumat, jestli se zbraněmi nebyl spáchán trestný čin.

Všem obviněným hrozí až dvanáctileté vězení, dva z nich už poslal soud do vazby.

 

Právě se děje

Další zprávy