Oprava židovského hřbitova v Teplicích skončila

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
7. 9. 2010 21:42
Rekonstrukce zabrala celé desetiletí

Teplice - Po deseti letech skončily opravy židovského hřbitova v Teplicích, od tohoto týdne bude v normálním provozu.

Představitelé teplické židovské obce ho převzali dnes a už za dva dny na něm chtějí slavit svátek Roš hašana (nový rok).

Rekonstrukce stála zhruba 21 milionů korun a podle vedení obce je to vůbec největší akce, kterou asi stodvacetičlenná komunita ve své novodobé historii realizovala.

V Teplicích a okolí žilo před druhou světovou válkou podle některých odhadů až šest tisíc Židů a komunita přežila i pohnutá desetiletí totalit, přestože už čítá jen 116 členů. Je jednou z deseti fungujících obcí v Česku.

"Je to největší akce, kterou jsme ve své novodobé historii realizovali. Naše možnosti jsou hodně omezené, ale počet členů komunity je poměrně stabilní a dokáže udělat hodně práce," řekl dnes předseda obce Oldřich Látal.

Hřbitov byl v 90. letech minulého století ve velmi zanedbaném stavu. Popadané náhrobky zarůstaly křovím, správní budova hřbitova byla určená k demolici. "Komunistický režim stav konzervoval z války, byl strašný. Pracovat jsme začali od roku 2001 a je to vlastně nekonečný příběh práce. Je tu totiž dost nestabilní podloží a náhrobky pořád padají, ale to hlavní je hotové," uvedl Látal.

Celá akce vyšla na 21 milionů korun. Z menší části je dokázala získat přímo teplická obec, většinu podle Látala dalo ministerstvo kultury.

Dnešní předávání hřbitova se změnilo ve velkou slavnost. Kromě izraelského velvyslance, špiček české židovské komunity a politiků dorazily i desítky místních, ať už členů komunity, gymnaziálních studentů nebo kolemjdoucích. Těch odlehlou ulicí v průmyslové čtvrti Řetenice zatím moc nechodí.

Oslavy nového roku 5771 by měly být prvním momentem, kdy se na hřbitově a v jeho okolí bude něco dít. "Tento hřbitov je živý. Bude sloužit pohřbívání lidí z tohoto regionu, od Žatce po Teplice, navíc chceme aby si sem turisté prodloužili svou cestu z Prahy do Terezína. Památky tu k tomu jsou," řekl Michael Lichtenstein z teplické židovské obce.

Kromě toho by se v obřadní síni a správní budově měly pořádat kulturní akce i vzdělávací programy pro školy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy