Oprava židovského hřbitova v Teplicích skončila

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
7. 9. 2010 21:42
Rekonstrukce zabrala celé desetiletí

Teplice - Po deseti letech skončily opravy židovského hřbitova v Teplicích, od tohoto týdne bude v normálním provozu.

Představitelé teplické židovské obce ho převzali dnes a už za dva dny na něm chtějí slavit svátek Roš hašana (nový rok).

Rekonstrukce stála zhruba 21 milionů korun a podle vedení obce je to vůbec největší akce, kterou asi stodvacetičlenná komunita ve své novodobé historii realizovala.

V Teplicích a okolí žilo před druhou světovou válkou podle některých odhadů až šest tisíc Židů a komunita přežila i pohnutá desetiletí totalit, přestože už čítá jen 116 členů. Je jednou z deseti fungujících obcí v Česku.

"Je to největší akce, kterou jsme ve své novodobé historii realizovali. Naše možnosti jsou hodně omezené, ale počet členů komunity je poměrně stabilní a dokáže udělat hodně práce," řekl dnes předseda obce Oldřich Látal.

Hřbitov byl v 90. letech minulého století ve velmi zanedbaném stavu. Popadané náhrobky zarůstaly křovím, správní budova hřbitova byla určená k demolici. "Komunistický režim stav konzervoval z války, byl strašný. Pracovat jsme začali od roku 2001 a je to vlastně nekonečný příběh práce. Je tu totiž dost nestabilní podloží a náhrobky pořád padají, ale to hlavní je hotové," uvedl Látal.

Celá akce vyšla na 21 milionů korun. Z menší části je dokázala získat přímo teplická obec, většinu podle Látala dalo ministerstvo kultury.

Dnešní předávání hřbitova se změnilo ve velkou slavnost. Kromě izraelského velvyslance, špiček české židovské komunity a politiků dorazily i desítky místních, ať už členů komunity, gymnaziálních studentů nebo kolemjdoucích. Těch odlehlou ulicí v průmyslové čtvrti Řetenice zatím moc nechodí.

Oslavy nového roku 5771 by měly být prvním momentem, kdy se na hřbitově a v jeho okolí bude něco dít. "Tento hřbitov je živý. Bude sloužit pohřbívání lidí z tohoto regionu, od Žatce po Teplice, navíc chceme aby si sem turisté prodloužili svou cestu z Prahy do Terezína. Památky tu k tomu jsou," řekl Michael Lichtenstein z teplické židovské obce.

Kromě toho by se v obřadní síni a správní budově měly pořádat kulturní akce i vzdělávací programy pro školy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy