O hazardu se ve Štětí rozhodne zároveň s komunálními volbami

Ondřej Chlupáček
28. 8. 2014 16:40
Ve čtvrtek to odsouhlasil Krajský soud v Ústí nad Labem.
Herna Lukáše Houdka.
Herna Lukáše Houdka. | Foto: Lukáš Houdek

Štětí - Referendum o hazardu se bude nakonec ve Štětí konat společně s komunálními volbami. O termínu rozhodl Krajský soud v Ústí nad Labem. O datum se přitom vedl ve městě spor.

V minulých týdnech podal přípravný výbor referenda o hazardu ve městě Štětí trestní oznámení na místní radnici. Důvod byl prostý. Zastupitelé nechtěli, aby se referendum konalo v době komunálních voleb, ale 5. září.

"Potom, co minulý týden Krajský soud v Ústí nad Labem odložil referendum z termínu 5. září, dnes dal za pravdu našemu návrhu a referendum se uskuteční v době komunálních voleb, tedy 10. a 11. října," informoval Milan Rygl člen Strany zelených a vedoucí přípravného výboru referenda o hazardu.

Aby bylo referendum platné, musí být ve volebních urnách minimálně 35 % platných lístků. A to byl podle Rygla kámen úrazu předešlého data. "Domnívám se, že pět dní po velkých prázdninách mají lidé úplně jiné starosti než chodit k referendu," obával se účasti.

Referendum bude totiž Štětí stát dvě stě tisíc korun, a pokud by nebylo platné, šlo by o vyhozené peníze. To byl hlavní důvod, proč přípravný výbor brojil za to, aby se hlasování o hazardu spojilo s komunálními volbami.

"Účast v komunálních volbách v předchozích letech byla vždy okolo pětatřiceti a čtyřiceti procent. V termínu voleb by nemuselo hrozit riziko, že by tak drahé referendum nebylo platné," dodal Rygl.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy