reklama
 
 

Než srazil opilého muže, zrychloval. Radní za ČSSD před smrtelnou nehodou podle soudu chyboval

17. 7. 2016 9:27
Krajský soud ve svém rozsudku uvedl, že ústecký radní Martin Klika před nehodou, po níž zemřel zřejmě opilý muž, chyboval. Soudce Tomáš Plha napsal, že Klika se jako jediný řidič nevěnoval řízení a krátce před střetem, kdy ostatní řidiči brzdili, tak on naopak zrychloval. Klika již dříve řekl, že udělal maximum pro to, aby nehodě zabránil. Po verdiktu ústeckého krajského soudu se ale celý případ vrací na začátek. V dalších týdnech se nehodou bude znovu zabývat soud v Mostě.

Ústí nad Labem - Soudce Tomáš Plha vyčetl ústeckému radnímu za ČSSD Martinu Klikovi, jak se zachoval před dopravní nehodou, při které zemřel čtyřiačtyřicetiletý muž. Podle rozsudku, který zrušil zproštění obžaloby nad politikem, se jako jediný řidič nevěnoval řízení. Krátce před střetem, kdy ostatní řidiči brzdili, Klika totiž naopak zrychloval.

Po verdiktu ústeckého krajského soudu se tak celý případ vrací na začátek. Klikovi, který má v radě Ústeckého kraje na starost bezpečnost a sociální věci a který by měl být na předních místech kandidátky ČSSD pro podzimní volby, hrozí zákaz řízení nebo až tříleté vězení.

Nehoda se stala v únoru 2013 na čtyřproudové silnici těsně před Mostem. Klikovi do cesty vběhl pravděpodobně opilý muž, kterého srazil. Na následky zranění na místě zemřel. K trestnímu řízení se připojila rodina muže, která požaduje přes 400 tisíc korun.

Plha ve svém rozhodnutí, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, odmítl závěry Okresního soudu v Mostě, že radní "reagoval na situaci v silničním provozu zcela adekvátně a nemohl chodce na komunikaci a v daném místě očekávat".

Udělal jsem maximum, řekl u soudu Klika

Podle soudce musel Klika vidět, že řidiči kolem něj zpomalovali, rozsvěceli varovná světla i uhýbali. "Obžalovaný naproti tomu před střetem jím řízené vozidlo naopak zrychloval," uvedl soudce s tím, že podle kamerových záznamů se Klika jako jediný nevěnoval řízení a nereagoval na dopravní situaci.    

Klika před okresním soudem prohlásil, že srážce se nedalo zabránit. "Neviděl jsem člověka, ale jen pohyb nohou za tím autem. Snažil jsem se auto strhnout na pravou stranu, abych srážce zabránil. Udělal jsem maximum," řekl Klika. Jeho verzi potvrdil také bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda, který s ním jel v autě.

Jenže nyní bude muset mostecký soud znovu důkazy přezkoumat. Podle Plhy je navíc nutné, aby řekl, jestli se Klika dopustil přečinu usmrcení z nedbalosti. "Na soudu prvního stupně v novém řízení bude, aby daleko pečlivěji rozebral důkazy z hlediska jejich vypovídající hodnoty a následně poté, co vezme na vědomí úvahy krajského soudu, aby znovu posoudil, zda je namístě jednání obžalovaného právně kvalifikovat jako přečin usmrcení z nedbalosti," uvedl Plha. Podle něj není nutné do spisu přidávat nové důkazy.  

Tragédie se před více než třemi roky na silnici u Mostu stala krátce po jiné nehodě v opačném směru. Srazila se dvě osobní auta, jedno z nich řídil právě muž, kterého následně krajský radní srazil. "Jel od Teplic v protisměru, nesvítil. Srazil se s druhým autem," řekla jedna ze svědkyň s tím, že muž jevil známky opilosti. Podle policie měl v krvi 1,4 promile. Naopak Klika před nehodou nepil. Okresní soud v Mostě nový termín líčení nenařídil.

V Ústí nad Labem se místo slova koalice používá spojení "parta devatenácti, kteří se umí dohodnout," říká podnikatel Martin Hausenblas. | Video: Martin Veselovský |  30:10

autor: Radek Nohl | 17. 7. 2016 9:27

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Ústecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama