Než srazil opilého muže, zrychloval. Radní za ČSSD před smrtelnou nehodou podle soudu chyboval

Radek Nohl Radek Nohl
17. 7. 2016 9:27
Krajský soud ve svém rozsudku uvedl, že ústecký radní Martin Klika před nehodou, po níž zemřel zřejmě opilý muž, chyboval. Soudce Tomáš Plha napsal, že Klika se jako jediný řidič nevěnoval řízení a krátce před střetem, kdy ostatní řidiči brzdili, tak on naopak zrychloval. Klika již dříve řekl, že udělal maximum pro to, aby nehodě zabránil. Po verdiktu ústeckého krajského soudu se ale celý případ vrací na začátek. V dalších týdnech se nehodou bude znovu zabývat soud v Mostě.
Martin Klika (na snímku vpravo) musí znovu k soudu kvůli nehodě, po které zemřel 44letý muž.
Martin Klika (na snímku vpravo) musí znovu k soudu kvůli nehodě, po které zemřel 44letý muž. | Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem - Soudce Tomáš Plha vyčetl ústeckému radnímu za ČSSD Martinu Klikovi, jak se zachoval před dopravní nehodou, při které zemřel čtyřiačtyřicetiletý muž. Podle rozsudku, který zrušil zproštění obžaloby nad politikem, se jako jediný řidič nevěnoval řízení. Krátce před střetem, kdy ostatní řidiči brzdili, Klika totiž naopak zrychloval.

Po verdiktu ústeckého krajského soudu se tak celý případ vrací na začátek. Klikovi, který má v radě Ústeckého kraje na starost bezpečnost a sociální věci a který by měl být na předních místech kandidátky ČSSD pro podzimní volby, hrozí zákaz řízení nebo až tříleté vězení.

Nehoda se stala v únoru 2013 na čtyřproudové silnici těsně před Mostem. Klikovi do cesty vběhl pravděpodobně opilý muž, kterého srazil. Na následky zranění na místě zemřel. K trestnímu řízení se připojila rodina muže, která požaduje přes 400 tisíc korun.

Plha ve svém rozhodnutí, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, odmítl závěry Okresního soudu v Mostě, že radní "reagoval na situaci v silničním provozu zcela adekvátně a nemohl chodce na komunikaci a v daném místě očekávat".

Udělal jsem maximum, řekl u soudu Klika

Podle soudce musel Klika vidět, že řidiči kolem něj zpomalovali, rozsvěceli varovná světla i uhýbali. "Obžalovaný naproti tomu před střetem jím řízené vozidlo naopak zrychloval," uvedl soudce s tím, že podle kamerových záznamů se Klika jako jediný nevěnoval řízení a nereagoval na dopravní situaci.    

Klika před okresním soudem prohlásil, že srážce se nedalo zabránit. "Neviděl jsem člověka, ale jen pohyb nohou za tím autem. Snažil jsem se auto strhnout na pravou stranu, abych srážce zabránil. Udělal jsem maximum," řekl Klika. Jeho verzi potvrdil také bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda, který s ním jel v autě.

Jenže nyní bude muset mostecký soud znovu důkazy přezkoumat. Podle Plhy je navíc nutné, aby řekl, jestli se Klika dopustil přečinu usmrcení z nedbalosti. "Na soudu prvního stupně v novém řízení bude, aby daleko pečlivěji rozebral důkazy z hlediska jejich vypovídající hodnoty a následně poté, co vezme na vědomí úvahy krajského soudu, aby znovu posoudil, zda je namístě jednání obžalovaného právně kvalifikovat jako přečin usmrcení z nedbalosti," uvedl Plha. Podle něj není nutné do spisu přidávat nové důkazy.  

Tragédie se před více než třemi roky na silnici u Mostu stala krátce po jiné nehodě v opačném směru. Srazila se dvě osobní auta, jedno z nich řídil právě muž, kterého následně krajský radní srazil. "Jel od Teplic v protisměru, nesvítil. Srazil se s druhým autem," řekla jedna ze svědkyň s tím, že muž jevil známky opilosti. Podle policie měl v krvi 1,4 promile. Naopak Klika před nehodou nepil. Okresní soud v Mostě nový termín líčení nenařídil.

V Ústí nad Labem se místo slova koalice používá spojení "parta devatenácti, kteří se umí dohodnout," říká podnikatel Martin Hausenblas. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy