Nepřizpůsobiví občané osidlují Šluknov, situace vážná

ČTK ČTK
18. 8. 2011 6:47
V pátek se koná ve Varnsdorfu happening proti nepřizpůsobivým obyvatelům
Je příčinou problémů na Šluknovsku migrace uvnitř regionu nebo problémoví obyvatelé přicházejí z jiných míst? Starostové se nedohodli (ilustrační snímek).
Je příčinou problémů na Šluknovsku migrace uvnitř regionu nebo problémoví obyvatelé přicházejí z jiných míst? Starostové se nedohodli (ilustrační snímek). | Foto: Ludvík Hradilek

Šluknov (Děčínsko) - Problémy ve Šluknovském výběžku by vyřešilo více policistů v terénu, míní tamní starostové. Shodli se na tom na středečním setkání ve Šluknově. Policie ale chce do budoucna stavy spíš snižovat.

Města a obce v regionu se už několik měsíců potýkají se zvýšenou migrací sociálně nepřizpůsobivých obyvatel, v některých městech dokonce vznikají ghetta. Často se nově příchozí také v obci hlásí o sociální dávky.

Přestože Ústecký kraj je podle krajského policejního ředitele Jiřího Vorálka jedním ze dvou s nejvyšším podílem pořádkové policie, ve Šluknovském výběžku podle starostů není policistů dostatek, aby zajistili bezpečnost.

"Tady se pak může stát, že lidé začnou brát spravedlnost do svých rukou. V zásadě se jim člověk nemůže divit," řekl poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), který setkání inicioval.

Starostové: Musíme si pomáhat

Krajská policie ale prý nemá žádnou možnost jak počty policistů okolí nejsevernějšího českého města navýšit. To potvrdil i poslanec a bývalý ministr vnitra František Bublan, policie podle něj dostává méně a méně peněz, a musí tak snižovat stavy.

Vorálek proto navrhl městům, aby posílila své městské policie, a menším obcím, aby si služby městské policie zaplatily u blízkého města. To se ale starostům nelíbí, protože by to byly další náklady pro obecní a městské rozpočty.

Starostové se s ředitelem vládní Agentury pro sociální začleňování Martinem Šimáčkem neshodli v tom, jestli je příčinou problémů měst na Šluknovsku migrace uvnitř regionu nebo zda problémoví obyvatelé přicházejí z jiných míst.

Vinu ale nesou podle obou stran především soukromí majitelé bytů, kteří byty poskytují obyvatelům žijícím často jen ze sociálních dávek. "Je to výnosný byznys za peníze daňových poplatníků," řekl na setkání radní Ústeckého kraje Petr Jakubec.

Částečně pomoci s řešením by mohlo vzájemné sdílení informací jednotlivých odborů sociální péče ve Šluknově, Varnsdorfu a Rumburku, které mají na starosti vyplácení sociálních dávek. Vzájemně by si mohly dát vědět, zda a jaké mají okolní města s nově příchozím zkušenosti.

Jako přínosná je podle starostů jeví také spolupráce a vzájemná výpomoc mezi jednotlivými městskými policiemi.

Trpělivost došla místním politikům i občanům

Starostové obcí postižených nekontrolovatelnou migrací ale volají především po systémových změnách, jako jsou větší pravomoci obcí, větší vymahatelnost práva a přísnější tresty.

Nesouhlasí také se snižováním stavů příslušníků policie. Kritizovali také reakce ministerstva vnitra a ministerstva práce a sociálních věcí. Ministři jim v dopisech radí spolupracovat s Agenturou pro sociální začleňování. "Napsali nám jen to, co už víme a děláme. Ale to nefunguje," dodal Foldyna.

V pátek v 16:00 se má na náměstí ve Varnsdorfu konat happening proti nepřizpůsobivým obyvatelům přicházejícím do Šluknovského výběžku. Organizují ho Mladí sociální demokraté.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy