Nejmladší radní: Jsem normální puberťák, jen nepolehávám

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
7. 11. 2014 12:40
Teplický zastupitel Dominik Feri v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, proč se v osmnácti letech rozhodl pro politiku.
Dominik Feri.
Dominik Feri. | Foto: Dominik Feri

Praha - Je mu osmnáct a už brzy se stane nejmladším radním v Česku. Dominik Feri (TOP 09) se přitom do funkce dostal shodou událostí posledních dnů. Lídr TOP 09 v Teplicích Petr Měsíc nečekaně složil svůj mandát zastupitele a Feri jako první náhradník a celkově trojka na seznamu postoupil na jeho místo.

Feri v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz říká, že je na převzetí funkce připraven. Ve svém harmonogramu maturanta prý bude mít místo i na povinnosti vůči městu.

"Pro mě se v tuto chvíli nemění vůbec nic. Budu pokračovat v tom, jak jsem dělal věci do teďka. Všechno tohle už v mém harmonogramu obsaženo je," říká Feri.

V Teplicích se dala dohromady koalice TOP 09, ODS a sociální demokracie, přičemž povolební vyjednávání byla velmi komplikovaná. Dlouholetý primátor Jaroslav Kubera (ODS) nakonec sestavil menšinovou koalici. Aby koalice prošla, bude tedy i podle Feriho potřeba podpora zvnějšku.

A.cz: Je jisté, že se v pátek stanete radním?

Dominik Feri: Získal jsem zastupitelský mandát a zastupitelé budou nyní volit primátora, náměstka a městskou radu. Na základě koaličních jednání se bude ucházet o zvolení koalice ČSSD, ODS a TOP 09, jež dohromady disponuje třinácti mandáty z dvaceti sedmi. Zvolení tedy bude záviset na podpoře zvenku.

A.cz: Nicméně na funkci radního máte teď po složení mandátu Petra Měsíce ze zákona právo. Cítíte podporu i mezi svými kolegy? Nevyčítal vám někdo právě váš nízký věk a méně zkušeností?

S tímto názorem jsem se samozřejmě setkal, ale prozatím jenom v internetových diskusích. Osobně mi to nikdo neřekl. Já tomu rozumím, protože na články se nahlíží v celostátním kontextu. Není z nich jasné, čím jsem v Teplicích aktivní. Já ale svoje aktivity beru jako dostatečný základ, abych mohl funkci radního vykonávat.

A.cz: Mluvil s vámi Petr Měsíc o svém odchodu?

Ano, mluvil se mnou a beru to i jako projevenou důvěru z jeho strany v mé schopnosti. Čtyřicetiletý muž předal svoji funkci osmnáctiletému klukovi, který ještě chodí do školy. Probírali jsme to a já to pečlivě zvážil. Není to žádné impulzivní rozhodnutí.

A.cz: Vy jste teď v maturitním ročníku. Nebude to pro vás příliš náročný rok? Dokážete svou politickou aktivitu skloubit se školou?

Ono to tak může vypadat, ale pro mě se nemění v tuto chvíli vůbec nic. Budu pokračovat v tom, jak jsem dělal věci do teďka. Tohle všechno už v mém harmonogramu obsaženo je. Jedenkrát za tři měsíce budu nadále chodit na schůze zastupitelstva, což jsem ale dělal i předtím, jenom jako přihlížející bez funkce.

A.cz: Jakmile ale letos odmaturujete, předpokládám, že půjdete na vysokou školu. Nemůže se stát, že ztratíte kontakt s městem?

Já plánuji jít do Prahy. Doufám, že se mi podaří dostat se na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, a nemyslím si, že bych ztratil kontakt s městem. Jak bývá zvykem mezi námi Tepličáky, kteří podnikáme tento exodus do Prahy, i já se budu vracet do Teplic každý týden. Navíc mám široké kontakty a dobře k tomu slouží i Facebook.

A.cz: Sám jste řekl, že jste v Teplicích velmi aktivní. Máte facebookovou stránku, která se věnuje městu, zapojujete se do velkého množství akcí. Kdy tohle všechno začalo?

Stránku Teplitz-Schönau jsem založil tuším v roce 2012, ale jinak jsem takto aktivní asi už od patnácti.

A.cz: Kdy jste se ale rozhodl konkrétně pro politiku?

Bylo opravdu zajímavé sledovat vývoj mého náhledu na politiku. Nejdřív šla mimo mě, pak jsem se o ni začal zajímat. Tehdy jsem byl se stavem spokojen. Pak jsem se začal více angažovat v kultuře a zjistil jsem, že leccos by se dalo dělat jinak. No a pak jsem se rozhodl kandidovat.

A.cz: Proč zrovna TOP 09?

S lídrem teplické TOP 09 Petrem Měsícem dlouhodobě spolupracuji a jsem pravicově orientovaný. TOP 09 byla tedy jasnou volbou, nicméně rozhodl jsem se kandidovat jako nezávislý kandidát.

A.cz: A kde se vidíte třeba za pět, za deset let? Pořád budete chtít dělat politiku?

Asi vím, kam tím míříte. Nejdu do politiky, abych se politikou živil. Já se naprosto jasně vymezuji proti lidem jako Bohuslav Sobotka. Budu dál studovat a obor si vybírám také podle toho, abych se s ním mohl ukotvit v Teplicích a najít práci. Mám to město rád, rozhodně ho nechci opustit. Je ale velmi těžké najít v Teplicích uplatnění, případně dobře honorované uplatnění. Chci ale pracovat a pokračovat v tom, co dělám nyní. Navíc se pořád bavíme o regionální úrovni, ty největší levárny se dějí výš na krajích.

A.cz: Když mluvíme o té vaší aktivitě, máte vůbec nějaký volný čas pro sebe jako vaši spolužáci?

To se opět tak podivně sešlo. Já jsem úplně normální puberťák. Normálně chodím s kamarády do hospody, mám rád holky, zajímají mě stejně věci jako je. Na rozdíl od ostatních ale nezabíjím čas. Nepolehávám a řídím se tím, že čím víc toho člověk dělá, tím víc toho stihne. Navíc díky tomu, že jsem výrazný jedinec i vzhledem, nakonec působím, že toho dělám více než ve skutečnosti.

A.cz: Jak jste vůbec k tomu výraznému vzhledu přišel? Profilujete se jako patriotický Tepličák, jako typický Čech ale nevypadáte.

Z větší části jsem Čech. Moje maminka je z východních Čech a já jsem se narodil v křesťanské rodině v Kadani. Do Teplic jsem se přestěhoval ještě jako hodně malé dítě. Mám ale samozřejmě předky v Africe.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 46 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy