reklama
 
 

Náměstci v Ústí sundali portréty Zemana, chtějí raději Havla

Aktualizováno 12. 11. 2014 16:04
Portrét bývalého prezidenta Václava Havla chtějí mít na zdech svých kanceláří všichni noví primátorští náměstci. Zemanův portrét zůstane v místnosti primátora.

Ústí nad Labem - Všichni noví náměstci primátora Ústí nad Labem nechali ze zdí svých kanceláří sundat portrét prezidenta Miloše Zemana. V následujících dnech ho chtějí nahradit fotografií někdejšího prezidenta Václava Havla, potvrdila mluvčí radnice Veronika Vendlová. Zeman řekl, že vyvěšovat obraz je soukromou věcí každého šéfa dané instituce.

Prezidentovy portréty sundali náměstci Jana Bohuňková, Martin Hausenblas (oba PRO! Ústí) a Martin Mata (ANO).

"Bylo to spontánní a osobní rozhodnutí v momentě, kdy jsme přišli do kanceláří. Požádali jsme o portrét Václava Havla, protože on je tou správnou autoritou, která na naši práci bude symbolicky v uvozovkách dohlížet," řekla Vendlová.

Bohuňková řekla, že nesouhlasí s tím, jak současná hlava státu vystupuje. "Nelíbí se mi, jak reprezentuje Českou republiku, a myslím si, že svými excesy odvádí pozornost od skutečných problémů. Pro mě byl jediným a posledním prezidentem Václav Havel," vysvětlila. 

Zeman: Soukromá věc

Portrét současné hlavy státu zůstane podle Vendlové v místnosti primátora, kde se konají největší oficiální akce. Zdůraznila, že sejmutím portrétu současného prezidenta vedení města neporušilo žádné předpisy.

"Co se týká vyvěšení portrétu prezidenta, je to dávný zvyk, který sahá až do dob Rakouska-Uherska, a žádný zákon tím neporušujeme, protože vyvěšení portrétu prezidenta naštěstí není povinné," doplnila.

Portrét Václava Havla by se podle Vendlové měl v prostorách ústeckého magistrátu objevit v řádu dnů.

"Já si Václava Havla velice vážím a myslím si, že je naprosto v pořádku, že tam visí," řekl k rozhodnutí prezident Zeman. Upozornil, že zákon institucím neukládá, aby portrét prezidenta vyvěšovaly. "Pokládám to za soukromou věc všech vedoucích představitelů těchto institucí," dodal.

autor: ČTK | 12. 11. 2014 14:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Ústecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama