Náměstci v Ústí sundali portréty Zemana, chtějí raději Havla

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 11. 2014 16:04
Portrét bývalého prezidenta Václava Havla chtějí mít na zdech svých kanceláří všichni noví primátorští náměstci. Zemanův portrét zůstane v místnosti primátora.
Magistrát v Ústí nad Labem.
Magistrát v Ústí nad Labem. | Foto: Oficiální stránky Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Všichni noví náměstci primátora Ústí nad Labem nechali ze zdí svých kanceláří sundat portrét prezidenta Miloše Zemana. V následujících dnech ho chtějí nahradit fotografií někdejšího prezidenta Václava Havla, potvrdila mluvčí radnice Veronika Vendlová. Zeman řekl, že vyvěšovat obraz je soukromou věcí každého šéfa dané instituce.

Prezidentovy portréty sundali náměstci Jana Bohuňková, Martin Hausenblas (oba PRO! Ústí) a Martin Mata (ANO).

"Bylo to spontánní a osobní rozhodnutí v momentě, kdy jsme přišli do kanceláří. Požádali jsme o portrét Václava Havla, protože on je tou správnou autoritou, která na naši práci bude symbolicky v uvozovkách dohlížet," řekla Vendlová.

Bohuňková řekla, že nesouhlasí s tím, jak současná hlava státu vystupuje. "Nelíbí se mi, jak reprezentuje Českou republiku, a myslím si, že svými excesy odvádí pozornost od skutečných problémů. Pro mě byl jediným a posledním prezidentem Václav Havel," vysvětlila. 

Zeman: Soukromá věc

Portrét současné hlavy státu zůstane podle Vendlové v místnosti primátora, kde se konají největší oficiální akce. Zdůraznila, že sejmutím portrétu současného prezidenta vedení města neporušilo žádné předpisy.

"Co se týká vyvěšení portrétu prezidenta, je to dávný zvyk, který sahá až do dob Rakouska-Uherska, a žádný zákon tím neporušujeme, protože vyvěšení portrétu prezidenta naštěstí není povinné," doplnila.

Portrét Václava Havla by se podle Vendlové měl v prostorách ústeckého magistrátu objevit v řádu dnů.

"Já si Václava Havla velice vážím a myslím si, že je naprosto v pořádku, že tam visí," řekl k rozhodnutí prezident Zeman. Upozornil, že zákon institucím neukládá, aby portrét prezidenta vyvěšovaly. "Pokládám to za soukromou věc všech vedoucích představitelů těchto institucí," dodal.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy