Ústečtí náměstci vyměnili portréty Zemana za Havla

ČTK ČTK
14. 11. 2014 12:10
Podle nich však nejde o útok na prezidenta Miloše Zemana. Ten řekl, že mu výměna portrétů nevadí. "Pokládám to za soukromou věc vedoucích představitelů těchto institucí," sdělil prezident.
Radnice v Ústí nad Labem.
Radnice v Ústí nad Labem. | Foto: Oficiální stránky Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Náměstci ústeckého primátora si pověsili do svých kanceláří portrét bývalého prezidenta Václava Havla. Fotografie někdejší hlavy státu nahradila portrét současného prezidenta Miloše Zemana.

Zemanovy portréty náměstci Jana Bohuňková, Martin Hausenblas (oba PRO! Ústí) a Martin Mata (ANO) sundali krátce poté, co se ujali svých funkcí. Náměstci ale odmítají, že by sundání portrétu bylo útokem na současnou hlavu státu. V kanceláři primátora Zemanova fotografie zůstane.

Všichni náměstci řekli, že Václava Havla považují za mimořádně silnou osobnost a váží si ho. "Chci se dívat na člověka, kterého si vážím, měl jsem tu čest ho poznat a s jeho hodnotami a ideály se identifikuji. Chtěl jsem se dívat do očí tomuto muži, proto jsem to udělal", řekl Hausenblas. 

Havel byl silnou osobností i pro náměstkyni pro sociální věci Janu Bohuňkovou. "Václav Havel je velmi inspirativní člověk. Velmi ráda jsem sledovala jeho aktivity a četla jeho eseje, líbil se mi jeho přístup k lidským právům a jeho pojetí humanity," vysvětlila Bohuňková.

Moje kancelář, můj prezident

"Nebyl to útok na pana prezidenta. Já pana prezidenta respektuji, nicméně pro mě osobně je tato kancelář osobní záležitost, a pokud mám právo mít v této kanceláři někoho vyvěšeného, tak je to určitě někdo, koho já tam chci mít. Pro mě je to jednoznačně pan exprezident Havel, protože pro mě představuje symbol naděje," řekl náměstek Mata.

Portrét současné hlavy státu zůstane v místnosti primátora, kde se konají největší oficiální akce. Primátor Josef Zikmund (ANO) ČTK řekl, že s kroky svých náměstků problém nemá.

"Je věcí každého zaměstnance magistrátu i náměstků, co si pověsí ve svých kancelářích. Do toho práva já nechci vstupovat. Co se týká veřejných prostor magistrátu, tak garantuji, že tady bude vždy obraz zvoleného prezidenta," řekl Zikmund.

Prezident Zeman už dříve řekl, že si Václava Havla velice váží a myslí si, že je naprosto v pořádku, že tam jeho portréty budou viset. "Pokud vím, žádný zákon neukládá, ať už vysokým školám, nebo jiným institucím, aby na jejich zdech byly portréty prezidenta republiky. Pokládám to za soukromou věc vedoucích představitelů těchto institucí," řekl Zeman.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy